Nechceš sa so mnou priateliť? Nebudeme najlepšie kamošky? Tieto vety, typické najmä pre detské vzťahy, medzi dospelými veľmi nepočuť. Väčšina ľudí má totiž po období vysokej školy alebo krátko pred tridsiatkou už obvykle rokmi vybudovanú sieť známych a priateľov.
Nových si preventívne nehľadajú, pretože len málokto rozmýšľa, že o tých aktuálnych raz môže prísť. Podľa štúdie v časopise Royal Society Open Science však miera našich spoločenských kontaktov dosahuje vrchol zhruba vo veku 25 rokov a následne začína klesať.
Svadby a zakladanie rodín, priveľká vzdialenosť, zaneprázdnenosť alebo iné záujmy môžu byť prekážkou a tiež dôvodom, prečo sila dlhoročných priateľstiev slabne.
A keď prekročíme tridsiatku, zrazu si začneme uvedomovať, že sa nielen zmenšil náš okruh priateľov, ale že ani nevieme, kde nájsť nových.
Vek nemusí byť prekážka

„Spoznávať nových priateľov si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Môže chvíľu trvať, kým nájdeme niekoho, s kým cítime určité spojenie. A čím sme starší, tým menej času a trpezlivosti máme na povrchné kamarátstva,“ hovorí terapeutka a výskumníčka v oblasti priateľstiev Miriam Kirmayerová.
Našťastie, približovať sa k strednému veku neznamená pre priateľstvá konečnú.
Vždy existujú možnosti, ako stretnúť nových a zaujímavých ľudí, s ktorými si postupne môžeme vytvoriť hlboké priateľstvá alebo ktorí aspoň rozšíria náš okruh blízkych.
No ešte predtým, ako môžeme niečo začať pestovať, potrebujeme najprv zodpovedať tú zúfalú otázku, kde nových priateľov stretnúť a ako ich získať na svoju stranu? Ponúkame niekoľko spôsobov.
Siahnite do vlastných zásob
Možnosti, ktoré máte, rozširuje už samotný predpoklad, ak predsa len niektoré staré priateľstvá udržiavate. Je pravdepodobné, že vaši existujúci priatelia majú iných priateľov, s ktorými by ste mohli dobre vychádzať.
Čo robíte, keď si hľadáte novú prácu? Pravdepodobne sa snažíte vytvoriť si sieť medzi známymi a priateľmi a získavať od nich tipy. Spravte to tak aj pri hľadaní nových kamarátov.