Svadba je pre páry veľká udalosť, ktorej predchádza množstvo príprav. Všetok tento (do veľkej miery) príjemný chaos na začiatku odštartujú zásnuby a žiadosť o ruku. Symbolom tohto momentu je zásnubný prsteň, ktorým chce partner prekvapiť svoju vyvolenú.
Ak má svoju partnerku prekuknutú skrz-naskrz, pri výbere snubného prsteňa ju vôbec nebude potrebovať. Pozná jej štýl? Vie, akú veľkosť si má pýtať? Potom to preňho bude hračka.
Avšak tí muži, ktorí nemajú o predstavách svojej nastávajúcej žiadne zdanie, zistia, že v krátkej chvíli sa musia rozhodnúť o toľkých veciach, až môžu začať panikáriť. Vedieť, na čo by sa mali pri hľadaní sústrediť, im uľahčí čas.
A napokon, nie vždy musí ísť o snubný prsteň. V živote každého z nás môže nastať chvíľa, keď sa rozhodneme niekoho z našich blízkych obdarovať šperkom, často práve prsteňom.
Krok 1: Keď muž vyberá prsteň sám

Je pripravený položiť tú správnu otázku a začína pátrať po tom správnom prsteni. Tu však môže nastať problém. Zrazu zisťuje, že existujú rôzne typy a štýly.
Prsteň od prsteňa sa líši veľkosťou kameňa, kovania. Má rada biele alebo žlté zlato?
Hľadanie mu uľahčí, ak sa na chvíľu zastaví, porozhliadne sa okolo seba, poprezerá si osobné veci budúcej manželky a zodpovie si pár základných otázok.
- Aké šperky najradšej nosí?
- Ako sa oblieka a aké sú jej obľúbené farby či štýl obliekania?
- Má rada jednoduchosť alebo je skôr extravagantná?
- Maľuje sa jemne a decentne alebo výrazne a odvážne?
- Akým aktivitám sa venuje vo voľnom čase?
Tieto a aj mnohé ďalšie otázky pomôžu mužom lepšie sa popasovať s výberom toho správneho šperku. Keď zistia, ktoré vlastnosti ich partnerka má, môžu sa lepšie rozhodnúť.
Je romantička, ktorá má rada kvety, jemnosť a rada sníva?
Má rada jednoduchosť a elegantnosť, nevlastní veľa vecí a je skôr minimalistka?
Alebo je nastávajúca nevesta opatrná a rezervovaná, nesnaží sa vystupovať z davu a je verná tradíciám a klasike?
Prípadne môže ísť o výraznú a extravagantnú ženu, ktorá rada zdôrazňuje svoju ženskosť a miluje glamour, alebo milovníčku extravagancie, ktorá si potrpí na originalitu a ťažko ju prehliadnuť.
Aj tomuto všetkému treba podriadiť výber prsteňa a ďalšie prípravy.

Krok 2: Aký materiál prsteňa zvoliť?
Keďže zásnubný prsteň chápeme ako symbol lásky, pri jeho výbere treba tiež pouvažovať nad tým, či ženu okúzli skôr tradičný prsteň s jedným väčším kamienkom, alebo moderný dizajn s viacerými farebnými kameňmi.
Do úvahy dokonca pripadá aj prsteň z dreva či iných materiálov. Svadobný trh je preplnený rôznymi zaujímavými kúskami. Stačí len nájsť ten správny štýl.
Pre milovníčky klasiky:
Hodí sa im skôr tradičné žlté zlato. Dobre vyzerá v kombinácii s čírymi diamantmi, ale aj s drahokamami.
Pre minimalistky:
U dám, ktoré majú rady minimalizmus, by muž s opulentnosťou tradičného prsteňa nemusel pochodiť. Tu treba radšej siahnuť po bielom zlate, do ktorého možno vsadiť modré i červené kamene, najkrajšie v ňom však vyniknú v spoločnosti veľmi obľúbené brilianty.
Pre milovníčky trendov:
Modernú a trendy ženu sa chlap nemusí báť obdarovať aj prsteňom z ružového zlata, v ktorom najkrajšie vyniknú ružové turmalíny alebo zelené drahokamy.
Pre milovníčky univerzálnosti:
Moderní muži často siahajú aj po prsteňoch z platiny. Tvrdý kov kráľov svojou farbou pripomína striebro alebo biele zlato, ktoré sú si odtieňom veľmi podobné. Táto farba sa jednoducho hodí ku všetkému. Spracovanie týchto prsteňov je jemné, a nebude teda pútať pozornosť tak ako žlté či ružové zlato.
Krok 3: Spôsoby, ako vybrať správnu veľkosť prsteňa
Po nájdení toho správneho štýlu a vhodného materiálu sa treba sústrediť ešte na jeden dôležitý krok, a tým je výber správnej veľkosti. Obvod ženského prstenníka možno zistiť viacerými spôsobmi.
Navštívte klenotníctvo
Najjednoduchší, ale vôbec nie originálny spôsob, je jednoducho vziať obdarúvanú osobu so sebou do klenotníctva, kde si vyberie zásnubný prsteň podľa svojho gusta. Prsteň si rovno vyskúša, a ak aj náhodou nebudú mať správnu veľkosť, rovno si ho môžete dať zmenšiť, či mierne zväčšiť.
Použite povrázok
Mierne zastaraný spôsob, ale ak má muž málo času a s prekvapením už mešká, vystačí si aj s touto metódou. Dostatočne veľký kus povrázku treba obtočiť zľahka okolo prsta. Stred prsta (kde sa povrázky pretnú) treba vyznačiť popisovačom. Vyznačená časť sa následne zmeria pravítkom.
Použite starší prsteň
Ak muž nechce pokaziť prekvapenie a otvorene si vypýtať starší kúsok šperku, musí počkať, kým jeho partnerka niekam odíde a prehrabe sa jej v šperkovnici. Pozor si treba dať na to, aby meraný kúsok aj skutočne nosila. Môže sa totiž stať, že prsteň leží v tajnej zásuvke preto, lebo je už žene malý. Merať treba vždy vnútorný rozmer. Tiež je možné vziať šperk nenápadne so sebou do zlatníctva a dať si odmerať správnu veľkosť odborníkom.
Kto sa nepýta, nedostane odpoveď
Ak muž nepatrí práve k romantickým typom, celé prekvapenie vlastne prekvapením ani nie je. Na veľkosť prsteňa sa rovno spýta a budúcu nevestu dokonca nechá vybrať si prsteň samú.
Na čo pri výbere prsteňa nezabudnúť
- je jedno, či ste ľavák alebo pravák, vaša dominantná ruka (teda tá, ktorou píšete) je vždy o niečo väčšia než tá druhá.
- širší prsteň obopína prst zvyčajne tesnejšie než tenší krúžok
- v zime stratíme prstene oveľa jednoduchšie (zmrznuté prsty sú tenšie) – veľkosť prsteňa teda radšej merajte pri normálnej izbovej teplote, aby sa nestalo, že v lete nebudete vedieť dať prsteň z prsta dole
- veľkosť prsta sa môže meniť aj v rozpätí toho istého dňa (ráno môžete mať prsty tenšie – ste oddýchnutí, k večeru s pribúdajúcou únavou môžu vaše údy prejavovať známky opuchu)
- najčastejšia dámska veľkosť je medzi číslami 50 – 53
Nie všetky prstene sa dajú upraviť

Ani najlepšie zvolená metóda merania nezaručí, že prsteň sadne ako uliaty. Radšej treba počítať so scenárom zmenšovania či zväčšovania.
Mnohí klenotníci odporúčajú kúpiť radšej o niečo menší prsteň, pretože ten sa ľahšie rozťahuje, než širší zmenšuje.
V prípade, že ste zvolili šperk s viacerými kameňmi, môže byť úprava veľkosti už problémom. Pri úprave takýchto šperkov hrozí deformácia krúžku a vypadnutie kamienkov.