V mnohých situáciách v živote potrebujeme vyzerať upravene a elegantne. K tomu nepatrí len pekné oblečenie či dokonalý make-up, ale aj upravené nechty na rukách, ktoré sú pri prvom dojme rovnako dôležité.
Niektoré ženy si vystačia s obyčajným lakom a pilníkom. Tie náročnejšie sa rady zveria do rúk odborníkom a zájdu si na manikúru či pedikúru do salóna.
Najčastejšie si dávame nechty upravovať práve pre dôležité a slávnostné spoločenské udalosti či rôzne oslavy.
Módna manikúra je dôležitým detailom a skvelým doplnkom celkového vzhľadu ženy. Ako na ňu?

Gélové nechty krok za krokom
Krok 1: Dezinfikujeme svoje ruky.
Krok 2: Pomarančovým drievkom pozatláčame kožu v tesnej blízkosti nechtov (na jej zjemnenie môžeme použiť odstraňovač nechtovej „kožičky“).
Krok 3: Pilníkom obrúsime prírodné nechty do požadovaného tvaru alebo ich aspoň skrátime.
Krok 4: Jemnejšou stranou pilníka zľahka prebrúsime aj povrch nechtov, aby sme ich zmatnili a umelé nechty (tipy) k nim lepšie priľnuli.
Krok 5: Po obrúsení povrchu nechty pretrieme čističom nechtov, aby sme odstránili prebytočný prach z pilníkovania.
Krok 6: Zvolíme si správne tipy na nechty (šírka tipu sa musí zhodovať so šírkou pôvodného nechtu).
Krok 7: Tipy nalepíme (lepidlo nanášame na časť nechtu, kde je výrez tak, aby nám pod tipom nezostala vzduchová bublina), pritlačíme a chvíľu podržíme.
Krok 8: Skrátime ich nechtovou gilotínou do požadovanej dĺžky.
Krok 9: Pilníkom opílime a prebrúsime ako samotný povrch tipu, tak i prechod medzi tipom a naším nechtom do stratena.
Krok 10: Znovu očistíme čističom a na prirodzený necht nanesieme primer – ten slúži na lepšie priľnutie gélu.
Krok 11: Plochým štetcom nanesieme tenkú vrstvu gélu (značka a druh je už na vás).
Krok 12: Po nanesení gélu na všetky nechty vložíme prst po prste do UV lampy asi na dve minúty a proces opakujeme aj s druhou rukou.
Krok 13: Po vytvrdnutí gélu nanesieme na nechty druhú, o niečo hrubšiu vrstvu, a opäť vytvrdíme v UV lampe. Hornú lepkavú vrstvu odstránime čističom.
Krok 14: Ak vidíme na nechte nerovnosti, jemne ich opilníkujeme a následne nechty prebrúsime do požadovaného tvaru.
Krok 15: Pretrieme buničinou a čističom.
Ako na trblietky a dekorácie

V prípade, že do nechtu chceme zapracovali trblietky, lak alebo iné dekorácie, robíme tak ešte pred zatvrdnutím druhej vrstvy.
Trblietky môžeme rovno zmiešať s gélom a následne dať vytvrdiť.
Ak si chceme nechty dotvoriť lakom, prvú vrstvu vytvrdnutého gélu pretrieme čističom, nakreslíme na necht požadovaný vzor alebo ho celý premaľujeme. Po zaschnutí jemne prebrúsime, vyčistíme a nanesieme gél, ktorý dáme vytvrdiť do UV lampy.
Modelovanie gélových nechtov vyžaduje dávku trpezlivosti a citu a tiež nemalú porciu času.

Ako docieliť, aby gélové nechty vydržali dlhšie
Aby vám gélové nechty vydržali dlhšie, podľa Júlie Dobíšek z bratislavského nechtového salónu je dôležitá hygiena. Keďže sú gélové nechty dlhšie, priestor pod nimi treba pravidelne čistiť, aby sa predišlo hromadeniu baktérií, a tým aj možnej infekcii.
„Pri upratovaní a používaní chemikálií odporúčam používať ochranné rukavice alebo vymeniť agresívne prostriedky za ekologické. Okolie nechtu je dobré ošetrovať olejčekmi, pretože krém na ne nestačí a zádery bývajú bolestivé a škaredé," hovorí nechtárka.
Pravidelné plávanie v bazéne plnom chlóru nechtom tiež neprospieva.
„Ak sa necht nalomí, nikdy ho neodtŕhajte, ale navštívte svoju manikérku,“ odporúča Dobíšek spolu so všeobecne platným pravidlom nezabúdať upravovať a dopĺňať nechty každé štyri týždne.
Japonská manikúra – návrat k prirodzenosti

Trendy sa menia takmer vo všetkom od módy, cez líčenie až po účesy. A to isté platí aj o oblasti manikúry a pedikúry.
„Moderné je vyberať si rôzne pútavé dizajny, napríklad mramorové zdobenie či mimoriadne decentný 'baby boomer'. Ide o dizajn, pri ktorom sa pomocou francúzsky bieleho a kamuflážneho gélu na nechtoch dosiahne krásny prechod, ktorý zďaleka nie je taký ostrý ako pri klasickej francúzskej manikúre," vysvetľuje Dobíšek.
Dominuje v ňom matný vrchný gél a priehľadné gélové nechty v spojení s farebnými geometrickými vzormi. Tvar nechtu je obvykle mandľový či takzvaný coffin (z angl. truhlica).
Súčasné ženy siahajú okrem gélových nechtov aj po nových spôsoboch úpravy svojich rúk, keďže chcú pôsobiť čo najprirodzenejšie.
„Veľa klientiek žiada úplné odstránenie gélového laku, prípadne gélových nechtov, a prechádzajú napríklad na japonskú manikúru, ktorá má neskutočné výhody. Ide o dvojfázovú starostlivosť o nechty a ich okolie, keď sa do nechtovej platničky zapracuje prášok a pasta na výlučne prírodnej báze. Sú plné vitamínov a minerálov a nechty vyleštia a regenerujú. Kúru však treba opakovať pravidelne,“ dopĺňa nechtárka.

Nechtové trendy v roku 2020
Čo nové v nechtovom dizajne prinesie rok 2020?
„Očakáva sa dominantné využívanie metalických práškov, trendom budú naďalej pastelové farby a kombinácia úplne priehľadných gélových nechtov s farebnými vzormi,“ hovorí Dobíšek.
Zmeny by sa mala dočkať aj francúzska manikúra, ktorá dostane nový, netradičný šat. Biely gél vystriedajú neónové a sýte farby, prípadne ju doplnia zdobenia na špičke nechtov rôznych šírok a tvarov.