Ak bojovníci proti interrupciám naozaj chcú, aby ženy nepodstupovali umelé prerušenie tehotenstva, v debate by malo byť viac viet o prevencii ako o zákazoch.
Údaje ukazujú, že téma by v skutočnosti mala byť o sexuálnej výchove a antikoncepcii.
Obmedzenie reprodukčných práv sa totiž nedá stlačiť iba na argument ochrany nenarodeného dieťaťa, zasiahlo by aj do práva na osobnú integritu žien. Aj preto, že ide do veľkej miery o etickú otázku, táto téma nie je jednoduchá.
Lekcia z pádu komunizmu

Výskumy z celého sveta, napríklad od odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) či z Guttmacherovho inštitútu, ukazujú, že prísne zákony v skutočnosti neznížia počty umelých prerušení tehotenstva, iba ich odsunú do sivej zóny alebo ilegality, čo vedie k zdravotným rizikám a aj úmrtiam žien.
Napríklad v krajinách Latinskej Ameriky a Karibiku, kde sú umelé potraty buď úplne zakázané, alebo do veľkej miery obmedzené, je najvyššia ročná miera interrupcií na svete.
Riešením, ktoré preukázateľne znižuje mieru neželaných tehotenstiev a následných interrupcií, no ktoré nezasahuje do autonómie žien, je sexuálna výchova a prístup k antikoncepcii.
Štúdia Guttmacherovho inštitútu napríklad ukazuje, že najstrmší pokles miery umelých prerušení tehotenstva sa objavil vo východnej Európe a tiež v strednej Ázii, teda v regiónoch bývalého Sovietskeho bloku, práve po páde komunizmu.
Vtedy sa v krajinách výrazne zvýšila dostupnosť modernej antikoncepcie.
„Až do roku 1980 tu bolo umelé prerušenie tehotenstva jednou z najčastejších metód ochrany. Antikoncepcia tu nebola rozšírená až do rozpadu ZSSR a vo východoeurópskych krajinách miera interrupcií ostro klesla práve po roku 1990,“ vysvetľuje v štúdii francúzska vedkyňa a odborníčka pre oblasť reprodukčného zdravia Clémentine Rossierová.
Napríklad v Kazachstane sa podľa dostupných štatistík v polovici 80. rokov vykonalo ročne zhruba 400-tisíc interrupcií, v polovici 90. rokov už to bolo len 250-tisíc.
Antikoncepcia na Slovensku
Účinných foriem antikoncepcie existuje viacero, od bariérovej cez chemickú a hormonálnu až po chirurgické výkony, ako sú sterilizácia alebo vazektómia.