Štáty majú povinnosť rešpektovať, chrániť a napĺňať ženské ľudské práva vrátane tých, ktoré súvisia s reprodukčnou zdravotnou starostlivosťou a pôrodmi.
Napriek tomu v mnohých dochádza k zlému zaobchádzaniu so ženami, úkonom bez informovaného súhlasu, šitiu pôrodných poranení bez anestézie, núteným sterilizáciám, zvyšujúcemu sa počtu cisárskych rezov aj k obmedzeniu pohybu počas pôrodu.
Vyplýva to zo správy o aktuálnych problémoch v pôrodníctve, ktorú 4. októbra prezentovala osobitná spravodajkyňa OSN proti násiliu na ženách Dubravka Šimonovićová pred Valným zhromaždením OSN.
Upozornila na prejavy násilia a nerešpektujúceho zaobchádzania, ktorým musia čeliť ženy v zdravotníckych zariadeniach na celom svete.
Segregácia aj nútené sterilizácie

Šimonovićová svoju správu zostavila v júli tohto roka na základe informácií od vyše 128 subjektov –štátov, mimovládnych organizácií, nezávislých inštitúcií a akademikov vrátane tých zo Slovenska.
Mnohé problémy či nedostatky, na ktoré správa upozorňuje, sú dlhodobo prítomné aj v slovenských pôrodniciach a v texte sa tieto reálie objavujú na niekoľkých miestach.
Spravodajkyňa spomína napríklad diskrimináciu slovenských rómskych žien a ich segregáciu v niektorých pôrodniciach. Poukazuje tiež na prípady ich nezákonných sterilizácií, ktoré pred niekoľkými rokmi potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
„Rómske ženy sú u nás jednou z najohrozenejších skupín, pretože sú diskriminované nielen z dôvodu svojho pohlavia, ale aj etnicity. Naša vláda však porušovanie reprodukčných práv rómskych žien roky ignoruje.