Škola je už v plnom prúde a je výzvou nielen pre rodičov, ale aj pre deti samotné. Tie museli po dvoch mesiacoch zábavy a celodenných hier zasadnúť opäť do školských lavíc a svoje myšlienky venovať učeniu sa a vzdelávaniu.
Každý rodič však vie, že pôvodné nadšenie z tejto zmeny vyprchá veľmi rýchlo. Deti sú od prírody hravé a živé tvory, ktoré niekoľkohodinové sedenie a učenie sa ešte aj doma po škole jednoducho nudí.
Veľmi dôležitú úlohu preto zohráva rodič, ktorý by mal svojho potomka vedieť správne motivovať, aby už v útlom veku pochopil, že vzdelávanie môže byť aj zábava.
Aby ste ich motivovali zopakovať si staré učivo, zahrajte sa s nimi napríklad spoločenské hry, ktoré majú aj vzdelávaciu funkciu.
Hra naučí socializácii

Hra je jedným z jazykov detí. Prostredníctvom nej objavujú svet, učia sa, pamätajú si svoje malé a veľké víťazstvá či prehry.
Hry ich dokážu priučiť sociálnemu kontaktu a spoločenským pravidlám, pomôžu však aj pri matematike, logickom myslení, tréningu pamäte alebo pri rozširovaní slovnej zásoby.
Spoločenské hry, karty, stavebnice, to všetko sú nástroje, ako malé deti naučiť komunikácii, tímovosti, výhram a prehrám, nutnosti podeliť sa, pomôcť si a spoločne dosiahnuť cieľ.
„Aj napriek tomu, že takmer všetko riešime online komunikáciou, počítače stále nedokážu nahradiť ľudskú kreativitu. Rozvoj jemnej motoriky prispieva aj k rozvoju empatie a sociálnej inteligencie osobnosti a logického myslenia,“ vysvetľuje Lýdia Žáková, psychologička z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Bratislava IV.
Spoločenské hry deti vzdelávajú
Vymyslieť plán, ako deti motivovať k učeniu, nie je jednoduchá úloha. Psychológovia v takejto situácii odporúčajú vyhnúť sa príkazom a radšej uprednostniť rôzne spôsoby zábavného a spoločného vzdelávania, napríklad formou hrania spoločenských hier.
Ich obrovskou výhodou je to, že v každom veku dokážu priniesť deťom celý rad výhod. Tie najmenšie vďaka nim spoznávajú svet okolo seba, rozvíjajú komunikačné a koordinačné zručnosti.
Neskôr tento druh zábavy deťom slúži ako nástroj na trénovanie logického myslenia, socializáciu s vrstovníkmi či akceptovanie princípu fair play. Deti sa naučia, čo je to byť spravodlivý, pochopia, že prehra je súčasť života a že pravidlá sa musia dodržiavať.
Spoločenské hry bez ohľadu na vek stimulujú mozog, konkrétne tú časť, ktorá zodpovedá za fungujúcu pamäť či iné kognitívne zručnosti ako vnímanie, rozhodovanie a samozrejme, aj učenie sa. A aby toho nebolo málo, pri hraní hier sa rozvíja kreativita a tvorivosť.

Videohry v menšej miere
Spoločenské hry však nemôžu byť nahradené počítačovými. Ak totiž deti hrajú hry na notebooku alebo mobile, nenaučia sa komunikovať s okolím, nesocializujú sa tak ako pri spoločenských hrách.