Na pomedzí Čiech a Moravy sa nachádza známy český kraj Vysočina. Niekoľko na prvý pohľad nenápadných miest ako Telč, Jihlava či Třebíč pritom lákajú turistov na pamiatky, prírodu aj pestrú históriu hradov a zámkov, ktorých je u českých susedov neúrekom.
Telč
Jedným z najkrajších historických miest Českej republiky je renesanciou priam nasiaknutý Telč. Od roku 1992 je jeho historické jadro zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Jeho historické hlavné námestie je lemované meštianskymi domami s charakteristickým podlubiami a zdobenými štítmi. Priamo z námestia sa cez bránu vstupuje do telčského zámku, veľkého renesančného komplexu s jedinečnými interiérmi a výzdobou.

Medzi hlavné lákadlá tu patria najmä Rytierska a Zlatá sála s pôvodnými kazetovými stropmi a výzdobou a kaplnka Všetkých svätých s náhrobkami jeho niekdajších majiteľov Zachariáša z Hradca a Kataríny z Valdštejna, ktorým zámok aj mesto vďačí za dnešnú podobu.
Okrem interiérov sa prejdite aj záhradou a rozsiahlym zámockým podzemím, ktoré slúžilo ako sklady a zároveň plnilo bezpečnostnú funkciu. Uvidíte tu aj rôzne filmové kulisy.
Zámok aj mesto sú mimoriadne obľúbené medzi filmármi, natáčali sa tu napríklad filmy Bathory, Borgiovci, Pyšná princezná, Majster kat, Z pekla štěstí či nová Angelika.
Mesto ponúka aj prehliadku svojho podzemia s multimediálnou expozíciou. Vstup je na námestí, v Telčskom dome, kde zároveň sídli aj výstava rozprávok, škriatkov a strašidiel z miestnych povestí, a modely vláčikov a železníc.
Kto má rád technické pamiatky, môže si prezrieť Múzeum techniky s expozíciou historických automobilov, motoriek, kočíkov a bicyklov.

Počátky - Svatá Kateřina

Neďaleko Telča sa môžete vydať za relaxom do niekdajších známych kúpeľov Svatá Kateřina pri obci Počátky.
Kúpele sa kedysi preslávili svojou zdravou vodou, ktorá blahodarne pôsobí na tráviaci trakt, srdce a posilňuje obranyschopnosť organizmu.
Dnes tu funguje uprostred krásnej prírody unikátny rezort, kde si môžete vychutnať dokonalý wellness a špecializujú sa tu okrem iného aj na ajurvédske terapie.
Na jar tu sprístupnili unikátny Ájurvédsky pavilón, rozdelený na wellness a spa zónu s bazénom, saunou, vírivkami, relaxačnými priestormi a časť, kde terapie vykonávajú indickí terapeuti.

V areáli sa nachádza prameň sv. Kateřiny, ktorý vodou zásobuje celý rezort. Ďalšie pramene sv. Markéty a sv. Vojtecha sa nachádzajú v blízkom lese a tie zásobujú vodou obec Počátky.
Vodu z nich môžete ochutnať z pipiet, ktoré vybudovali len nedávno. Ako kúpeľná lokalita sa toto miesto uvádza už v 15. storočí. V roku 1789 tu vybudovali moderné kúpele, v ktorých neskôr pôsobil ako kúpeľný lekár aj Antonín Čapek, otec spisovateľa Karla Čapka. V roku 1953 tu vznikla na báze zdravej vody a vzduchu detská ozdravovňa.
V areáli nájdete aj niekoľko historických stavieb, ako napríklad niekdajšiu kúpeľnú budovu Pavilion či Kostolík sv. Kateřiny, ktorý svoju dnešnú podobu získal prestavbou v roku 1730. Realizoval ju slávny architekt Kilián Ignác Dientzenhofer.
Nad areálom na lúke je zaujímavá kamenná stavba pripomínajúca Stonehenge, tzv. kamenný kruh druidov, ktorý slúži aj na relaxáciu a meditáciu. Okolitú prírodu si môžete obzrieť aj v rámci peších vychádzok, na koňoch aj na bicykloch.

Jihlava

Rodiny s deťmi na Vysočine poteší návšteva jihlavskej zoo s viacerými expozíciami rozdelenými podľa piatich svetových kontinentov.
V africkej expozícii uvidíte žirafy, antilopy či hyeny. Unikátna je tu africká dedina Matongo s lagúnou a ostrovom s lemurmi.
V austrálskom pavilóne uvidíte papagáje, klokany, v pavilóne Amerika opičky, leňochody aj pirane. V himalájskej časti ázijského pavilónu žijú pandy červené aj leopardy snežné. V tropickom pavilóne rastú orchidey, banánovníky, žijú tu aj korytnačky či krokodíly.
Jihlava ponúka návštevníkom aj prehliadku mestského podzemia, ktoré je s dĺžkou 25 kilometrov druhé najväčšie v republike. Chodby vznikli prepojením pivníc, ktoré boli kedysi tesané do skál, niekedy aj v troch poschodiach pod sebou a slúžili na uskladnenie piva a remeselných výrobkov.
V najhlbšom mieste vedie trasa 18 metrov pod povrchom. Uvidíte tu aj špeciálnu fosforeskujúcu svietiacu chodbu a takisto expozíciu s minerálmi z celého sveta.

Třebíč
Mesto sa pýši unikátnymi pamiatkami, ktoré sú od roku 2003 pod ochranou svetového dedičstva UNESCO. Patrí tam Bazilika sv. Prokopa a židovská štvrť s cintorínom.
Minulý rok na zoznam pribudol aj třebíčsky zámok, niekdajší kláštor, susediaci s bazilikou, v ktorom dnes sídli Múzeum Vysočiny. Bazilika patrí medzi skvosty stredovekého staviteľstva. K jej najcennejším a najkrajším častiam patrí románska krypta, ktorá slúžila ako pohrebisko mníchov a významných osobností.
Po prehliadke baziliky zavítajte aj do zámockého múzea so zbierkami nerastov, historických fajok, s knižnicou a expozíciou o dejinách třebíčskych benediktínov. Na zámku navštívte expozíciu Cesty časom, po ktorej sprevádzajú dve historické postavy mešťanov a oboznamujú návštevníkov s históriou mesta.

Výnimočnou pamiatkou je aj zachovaná židovská štvrť z roku 1723. Židia tu žili až do II. svetovej vojny, keď ich odviezlo gestapo do koncentračného tábora.
Geto, ktoré patrí medzi najzachovanejšie v Európe, tvorí približne 120 domov. Má dve hlavné ulice a množstvo krátkych a úzkych uličiek. Stoja tu aj dve synagógy, Predná, ktorá sa využíva ako modlitebňa Československej cirkvi husitskej, a Zadná, ktorá dnes slúži aj ako koncertná a výstavná sieň.
V stálej expozícii uvidíte aj model židovskej štvrte z roku 1850. Zo Zadnej synagógy je vstup do múzea, ktoré prezentuje život židovskej rodiny v medzivojnovom období. Hneď vedľa synagógy sa nachádza Pamätná sieň třebíčskeho rodáka Antonína Kalinu, ktorý zachránil vyše 900 židovských detí väznených v koncentračnom tábore Buchenwald.
Židovská štvrť je voľne prístupná a pamiatky tu prepája aj náučný chodník Neďaleko bývalého geta sa nachádza židovský cintorín, ktorý sa svojou rozlohou radí medzi najväčšie v Českej republike. Nachádzajú sa tu tisícky hrobov a náhrobkov pochádzajúce od 17. storočia až do 40. rokov 20. storočia.
Pri prehliadke mesta si na Karlovom námestí všimnite aj jednu z najkrajších budov mesta - Maľovaný dom, postavený v 16. storočí. V súčasnosti sa v ňom nachádza galéria výtvarného umenia.
