V Európe sa karcinóm prsníka diagnostikuje každé dve minúty a každých šesť minút dochádza k úmrtiu na toto ochorenie.
Karcinóm prsníka postihuje väčšinou staršie ženy s najväčším podielom pacientok diagnostikovaných po 50. roku života, hoci približne jeden z piatich karcinómov prsníka sa diagnostikuje vo veku pred 50. rokom života.
Karcinóm prsníka u mužov je zriedkavým ochorením s menej ako jedným percentom prípadov jeho výskytu.
Na Slovensku zomrie podľa ministerstva zdravotníctva na následky karcinómu prsníka pre zanedbanú prevenciu každý rok až 300 žien. Prvým krokom k úspešnej liečbe a záchrane života je vždy prevencia.
Prečo zanedbávame prevenciu?
Na mamografické vyšetrenie majú každé dva roky nárok ženy vo veku 50 až 69 rokov.

Pacientky naň pozývajú poisťovne, dostaviť sa naň môžu aj ženy od 40. roku života so žiadankou od všeobecného lekára alebo gynekológa.
Ako píše ministerstvo zdravotníctva „mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej je možné zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka, keď má nádor len niekoľko milimetrov, kedy je ešte rakovina prsníka veľmi dobre liečiteľná, bez veľkého operačného zásahu, väčšinou aj bez chemoterapie či rádioterapie“.
Dôležitú prevenciu však predstavuje aj samovyšetrenie prsníkov, ktoré možno absolvovať kedykoľvek si naň spomenieme, v pohodlí domova a ideálne na pravidelnej báze.
Obdobie medzi dvomi mamografickými vyšetreniami môže byť pridlhé a existuje tu riziko vývoja ochorenia, samovyšetrenie preto predstavuje dôležitú prevenciu. Môžete ju ľahko vykonávať samy či s partnerom, pritom vám môže zachrániť život.
Základ je samovyšetrenie

Myšlienka prítomnosti vážneho ochorenia v našom živote je pre každého nepríjemná. A tak sa stáva, že, keď na niečo také nebudeme myslieť, jednoducho sa nás to nebude týkať. Realita je však iná. A šťastie praje pripraveným.
V prípade rakoviny prsníka a jej prevencie neexistuje jednoduchšia cesta ako zaznamenať blížiace sa riziko alebo ako sa mu vyhnúť než domácim samovyšetrením.
Návod, ako na to, nájdete na stránke organizácie Loono. Platí to tak pre prsia, ako aj semenníky. Aj tu je totiž dôležitá pravidelná kontrola a podľa organizácie Loono dokonca majú muži oveľa menší problém s kontrolou vlastných pohlavných orgánov a semenníkov, pri ktorých sa riziko výskytu rakoviny týka najmä mužov v produktívnom veku medzi 18. a 35. rokom života.
Aj muži na stránke Loono nájdu návod, ako sa samovyšetriť správne. Príjemnou alternatívou je aj kontrola jedného partnera druhým, napríklad pri intímnych hrách či masážach.
Situácia na Slovensku v číslach
- Karcinóm prsníka na Slovensku predstavuje 18 % zo všetkých karcinómov v ženskej populácii,
- v roku 2006 bolo novodiagnostikovaných 2264 karcinómov prsníka u žien, mortalita bola 708,
- výskyt zhubných nádorov prsníka má stúpajúcu tendenciu približne o 0,2 %,
- spolu 1,3 milióna žien na Slovensku je oprávnených na skríning (ženy vo veku > 40 rokov),
- každoročne by sa malo vyšetrovať 650 000 žien (v dvojročných obdobiach),
- 278 000 mamografických vyšetrení bolo poskytnutých v roku 2015
- na Slovensku bolo v roku 2016 k dispozícii 125 mamografických prístrojov,
- mamografický skríning môže pri účasti žien 70-75 % znížiť úmrtnosť na rakovinu prsníka o 30 – 35 % .
Nová kampaň
O šírenie osvety a potreby prevencie sa snaží na Slovensku niekoľko organizácií. Najznámejšou je občianske združenie Amazonky.
Z Čiech na slovenskú pôdu najnovšie prichádza organizácia Loono v spolupráci so značkou Sensodyne s kampaňou zameranou na prevenciu pod označením #prsakoule, za ktorou stojí tím mladých lekárov, študentov lekárskych fakúlt a niekoľkých ďalších nadšencov, ktorí už v oblasti reprodukčného zdravia, prevencie onkologických a kardiovaskulárnych ochorení vyškolili viac ako 50 000 ľudí. Kampaň #prsakoule učí, ako správne a pravidelne jedenkrát mesačne vyšetrovať prsia a odhaliť tak rakovinu vo včasnom štádiu.
„Od samotného začiatku sme vedeli, že nechceme ľudí strašiť slovom rakovina. Pred ním každý zatvára oči. Preto sme zvolili iný štýl komunikácie, ktorým voláme do sveta, že samovyšetrovanie je vlastne cool a súčasť zdravého životného štýlu,“ uviedla zakladateľka Loono Kateřina Vacková.
Rakovina prsníka nie je len hrčka
Takmer každý berie ako hlavný a jediný príznak rakoviny prsníka hrčku, ktorú si žena nahmatá. Lenže takúto hrčku môžu sprevádzať ďalšie zmeny na koži, ktorým ešte pravdepodobne nevenovala žiadnu pozornosť. Samovyšetrenie je teda potrebné vizuálne aj hmatom. Na aké zmeny sa zamerať?
Zmena textúry kože
Rakovina prsníka môže spôsobiť zápal kožných buniek, čo väčšinou vedie k zmenám textúry vašej pokožky. Všímať si teda môžete šupinatú kožu okolo bradavky a dvorca, ktorá môže byť extrémne suchá. Tieto zmeny môžu tiež spôsobiť svrbenie, takže aj tomu je dobré venovať pozornosť.
Výtok z bradavky
Pokiaľ ste si všimli výtok z bradavky, ktorý môže byť riedky až hustý vo farbe červenej, oranžovej alebo zelenej, majte sa na pozore. Môže to byť jeden z príznakov rakoviny prsníka.
Zväčšenie v okolí pŕs – opuch
Rakovina prsníka môže spôsobiť zväčšenie celého prsníka alebo jeho určitej časti v okolí prsníka. V mieste opuchu bude koža citlivá, môže byť napnutá a občas aj pobolievať.
Vtiahnutie bradavky dovnútra
Karcinóm prsníka môže spôsobiť zmeny buniek za bradavkou, ktoré majú za následok prevrátenie bradaviek dovnútra prsníka. Upozorňujeme, že také zmeny môžu nastať aj v období ovulácie. V každom prípade je nutné svoje telo sledovať a o každej zmene informovať lekára.
Vyrážka podobná ekzému alebo začervenanie bradavky
Jeden z posledných príznakov, o ktorom ste možno nevedeli, je táto nezvyčajná zmena. Ide o veľmi ojedinelý typ rakoviny prsníka nazývaný Pagetova choroba. Táto choroba prsníka spôsobuje červenú svrbiacu vyrážku, ktorá pripomína ekzém a je veľmi nepríjemná.
Pokiaľ u seba niektorý z vyššie spomínaných príznakov objavíte, nepanikárte. Ešte to nemusí znamenať nič vážne. Rozhodne však navštívte svojho lekára.