Bioodpad si zaslúži našu pozornosť. A to nielen z dôvodu nižších nákladov na vývoz smetí, ale aj pre návratnosť živín do pôdy. Kompostovať môžete jednoducho všade, či už máte rodinný dom, alebo žijete v byte na siedmom poschodí.
Na trhu existuje hneď niekoľko desiatok variantov kompostérov. Vyberať si môžete podľa ceny, veľkosti, farebného vyhotovenia či ďalších aspektov. Kompostér si však možno vyrobiť i vlastnoručne doma.
Nevyužitý priestor záhrady rodinného domu nemusí ostať holým miestom. Ak máte ovocné či okrasné stromy, kvety, alebo si len radi dopestujete nejakú vlastnú zeleninu, vďaka kompostu z bioodpadu nemusíte viac kupovať hnojivo, ale môžete použiť vlastné. Ide o jeden zo spôsobov ako sa vysporiadať s množstvom odpadu.
Ako vyrobiť vonkajší kompostér
Pripravte si:
- drevené hranoly (hrúbka a dĺžka závisí od toho, aké stabilné a veľké kompostovisko chcete mať),
- drevené laty ,
- spojivový materiál (klince, skrutky),
- vodováha, pílka, meter, kladivo alebo skrutkovač, rýľ, lopata…
Postup:
- Rýľom a lopatou vykopeme menší jarok/jamu, ktorá nám bude slúžiť ako základ kompostoviska,
- drevené hranoly nám poslúžia ako stojky, a teda nosná konštrukcia, rozložíme si ich na zem a pospájame latami (aspoň spodný rad),
- nahrubo postavenú konštrukciu vložíme do pripravenej jamy a postupne pritlčieme zvyšné laty tak, aby bola medzi nimi dostatočná medzera na prísun vzduchu,
- nakoniec rozdelíme kompostér stredovým hranolom na dve komory (hranol zároveň spevní celú konštrukciu),
- aby drevo vo vonkajšom prostredí dlhšie vydržalo, môžete ho každý rok pretrieť lazúrou,
- prednú stranu kompostéra zatvoríme už hotovou latovou stenou (medzery medzi latami by mali byť rovnaké ako na latách, ktoré sme pritĺkali priamo na hranoly) – budete tak mať lepší prístup k už hotovému kompostu.
Miesto, vzduch a voda

Dôležité je umiestnenie kompostoviska. V prípade, že vlastníte väčší pozemok, kompost umiestnite niekde dozadu, aby vám vizuálne neprekážal.
Ak sa nemôžete pýšiť obrovskou záhradou, napríklad keď bývate v prímestskej časti, môžete si priamo pred kompostér vysadiť okrasné tuje, vytvoríte tak pred ním živú stenu.
Ďalším dôležitým aspektom okrem umiestnenia kompostoviska je vzduch a voda. Prísun vzduchu zabezpečíme dostatočnými medzerami medzi latami a tiež medzi jednotlivými vrstvami organického odpadu.
Striedame jemný materiál, napríklad pokosený trávnik s tvrdšími materiálmi, ako sú vetvičky zo stromov či kôra.
Čo dávať do kompostéra:
- zeminu,
- kvety,
- vypletú burinu (nie pýr ani iné buriny rozmnožujúce sa koreňmi),
- lístie,
- trávu,
- vaječné, orechové škrupiny, kôstky,
- zvyšky ovocia a zeleniny,
- čajové vrecúška, kávové usadeniny.
Aby sme kompostovaniu dopomohli a celý proces trochu urýchlili, môžeme k dážďovkám pridať aj rôzne kompostovacie prísady. Tie napomáhajú rýchlejší rozklad bioodpadu. Medzi kompostovateľné veci však rozhodne nepatria kosti, mäso, hrubé konáre stromov, najmä ihličnanov, či fekálie zo žumpy. K správnemu kompostovaniu teda prispejeme aj zodpovednou voľbou organických zvyškov.

Prekopať a obracať
Rozklad organického odpadu zabezpečujú najmä baktérie žijúce v pôde, preto je občas vhodné prihodiť na vrstvu bioodpadu jemnú vrstvu zeme. Aby tieto užitočné baktérie správne fungovali, musíme im zabezpečiť vlhké prostredie. V období sucha teda kompostovisko polievame.
Aby sa nám proces kompostovania nezastavil, je vhodné celé kompostovisko prekopať a poobracať aspoň dvakrát do roka. Tak doň vženieme čerstvý vzduch.
Na obrátenie kompostu nám poslúžia vidly alebo lopata. Z navŕšenej kopy jednoducho kompost postupne poprehadzujeme do prázdnej komory.
Kompostujeme aj v byte
Hoci kompostovanie v byte sa nám môže zdať nechutné a smradľavé, vôbec to tak nemusí byť. Najjednoduchší spôsob kompostovania organického odpadu v byte je pomocou takzvaného „vermikompostéra“.
Tento druh kompostéra nepatrí k tým lacnejším, je však možné vyrobiť si jeho alternatívu aj svojpomocne.
Ako vyrobiť vnútorný kompostér
- tri plastové vedrá alebo boxy s vekom,
- papierové rolky z toaletného papiera,
- násada dážďoviek.
Postup:
- Vrchným dvom nádobám prevŕtame do dna diery (niekoľko),
- spodným dvom nádobám prevŕtame diery do veka,
- do spodného vedra vložíme stredné,
- do stredného vedra vložíme natrhaný papier z roliek toaletného papiera a vložíme doň hlinu s dážďovkami (dajú sa kúpiť už hotové kmene) a prikryjeme vekom,
- keď zaplníme stredné vedro (druhé odspodu), položíme naň tretie a proces kompostovania pokračuje.
Zatiaľ čo v úplne najspodnejšom vedre sa nám zbiera „dážďovkový“ čaj, ktorý po rozriedení vodou môžeme použiť ako hnojivo na rastliny, v druhom vedre nám vznikol hotový kompost, ktorý jednoducho zapracujeme do zeminy našich rastlín. Kompostovanie je nekončiaci sa kolobeh.