O tom, že hladiny ženských hormónov sa v priebehu mesiaca menia, sa na pracovisku zvyčajne mlčí. Tento jav je tiež predmetov vtipov o náladovosti a v najhoršom prípade sexistických poznámok o ženskej nestabilite.
Ani diskusie o platenej menštruačnej dovolenke pre ženy, ktoré majú diagnostikovanú bolestivú menštruáciu (dysmenorea) alebo trpia endometriózou, doteraz nepadli na úrodnú pôdu.
Naposledy sa podobnou možnosťou zaoberal v roku 2017 taliansky parlament, ktorý návrh napokon neprijal.
Kritici navrhovaného zákona upozorňovali na skutočnosť, že schválenie menštruačného voľna môže viesť k ďalšej diskriminácii žien a zdôrazňovanie problémov v súvislosti s menštruačným cyklom môže byť ďalšou prekážkou v ich postupoch na vyššie pozície.
Prečo cyklus vnímame negatívne?

V súčasnosti sa ozýva čoraz viac hlasov, ktoré poukazujú na to, že menštruačný cyklus môže byť pre ženy dôležitým nástrojom k ich efektivite.
To, že pozitívne ovplyvňuje ženský výkon, si uvedomujú napríklad aj v čoraz populárnejšom ženskom futbale.
Hráčka Fran Kirbyová v nedávnom rozhovore pre Women's Health povedala, že najmä v FC Chelsea venovali veľkú pozornosť tomu, v akej fáze cyklu sa hráčky nachádzajú. Prispôsobovali mu tréningový aj nutričný program.
Nejde pritom len o vrcholové športovkyne, ktoré sa sústredia na fyzický výkon. Napríklad počas ovulácie, teda plodnej fázy cyklu sa mení nielen ženský vzhľad a príťažlivosť ale mení aj aj výška hlasu zlepšujú sa aj vyjadrovacie schopnosti. Práve táto mesačná fáza je vhodná na osobné stretnutia či pohovory.