Mentálne choré švédske dievča. Hysterka. Tínedžerská bábka. Otravný malý fagan. To je len zopár označení, ktorými častujú švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú.
Na klimatickom summite OSN v New Yorku predniesla v septembri emotívny a ostrý prejav, v ktorom vyzvala svetových politických lídrov, aby sa prestali sústreďovať na ekonomický rast a začali vnímať klimatickú krízu ako hrozbu so všetkými jej dôsledkami.
Množstvo ľudí ho zdieľalo na sociálnych sieťach s oslavnými komentármi. Na druhej strane tento a aj ďalšie Gretine činy ukazujú, že 16-ročné dievča v mnohých ľuďoch vzbudzuje nenávisť.
Už dlhodobo je terčom urážok, zosmiešňovania a pohŕdania, a to nielen od neznámych ľudí na internete, ale aj od novinárov a komentátorov či politikov.
Kritizujú ju najmä muži

Pochopiteľne, nie každý musí bez výhrad súhlasiť so všetkým, čo Thunbergová hovorí.
No 16-ročná aktivistka ako terč znevažovania poukazuje aj na oveľa širší problém v spoločnosti.
Prax dokazuje, že rozhodné, autoritatívne a „hlučné“ ženy takmer vždy vzbudzujú vášne a nevôľu.
Nespadajú totiž do škatuľky toho, ako by mala "správna" žena pôsobiť.
Mnohé svetové médiá ako The Guardian, Independent, Irish Times, ale aj český Deník Referendum si všímajú, že jej kritikmi sú najmä muži, často popierači klimatických zmien.
Vysmial sa jej napríklad aj americký prezident Donald Trump. "Pôsobí ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a krásnu budúcnosť. Pekné vidieť niečo také!" ironicky napísal na Twitteri.
Prečo Greta Thunbergová niektorých mužov popudzuje? pýta sa v rovnomennom texte novinárka Jennifer O'Connellová z Irish Times.