Tehotenstvo, pôrod, gynekologické operácie, ale aj chronický kašeľ, nadváha či hormonálne zmeny spojené s menopauzou.
To sú najčastejšie dôvody, ktoré spôsobujú, že panvové dno ochabuje, stráca svoju pevnosť, a teda aj funkciu. Ženy si problémy najčastejšie všimnú pri drobných únikoch moču, bolestiach panvy alebo pri ťažkostiach v sexuálnom živote.
Našťastie, svaly panvového dna sa zvyčajne dajú opätovne posilniť pravidelným cvičením. Všeobecne odporúčané sú predovšetkým takzvané Kegelove cviky či cvičenie systému Pilates. Nie sú to však jediné možnosti a posilniť panvové svaly môžete aj počas silového tréningu.
Aké tri základné cviky by ste mali zaradiť do svojho cvičebného plánu, ak potrebujete spevniť svaly panvového dna?
Hlboké drepy

Americká národná asociácia pre kontinenciu (NAFC), teda pre udržanie moču či stolice, odporúča precvičovanie zadných stehenných svalov, takzvaných hamstringov.
Veľmi nápomocné sú najmä technicky správne zacvičené drepy, pri ktorých poctivo zapájate aj panvové dno.
„Drepy sú v skutočnosti jedným z najprirodzenejších foriem pohybu, avšak moderný životný štýl, ktorý sa vyznačuje dlhými hodinami sedenia za stolom alebo na gauči, spôsobil, že drepy sú na pokraji vyhynutia. Posilnením zadku a hamstringov pridáte ďalšiu podporu panvovému dnu,“ uvádza na svojej stránke NAFC.
Cvičiť by ste mali nasledovne:
- Chrbticu držte v neutrálnej polohe, nezaguľacujte chrbát, ruky majte vystreté pred sebou alebo sa nimi držte o pevný predmet, napríklad o stôl.
- Nohy rozkročte na šírku bokov, váhu preneste na päty, podsaďte panvu, spevnite zadok a brucho.
- Zhlboka sa nadýchnite, ohýnajte kolená do drepu a boky pritom tlačte čo najviac dozadu. Kolená by mali smerovať nadol, nevytáčajte ich dnu ani von.
- Drep ukončite s výdychom v stoji a s vedomím stiahnutím zadku a zovretím panvového dna.
- Opakujte v troch sériách po desať opakovaní.
Mostík
Jednoduchý cvik, ktorým okrem posilnenia veľkého sedacieho svalu spevníte aj stred tela - takzvané core svaly a spolu s nimi aj panvové dno. Medical News Today ich s ohľadom na posilňovanie panvového dna odporúča cvičiť nasledovne:
- Ľahnite si na chrbát so zohnutými kolenami, chodidlá oprite o podlahu približne v šírke bedier. Ruky ležia vedľa tela s dlaňami smerujúcimi dole.
- Nadýchnite sa, vedome stiahnite zadok a panvové dno a zdvihnite zadok niekoľko centimetrov nad zem.
- V tejto pozícii vydržte 3 - 8 sekúnd, počas ktorých máte neustále stiahnutý zadok a svaly panvového dna.
- S výdychom uvoľnite zadok a svaly panvového dna. Zadok opäť položte na podložku
- Opakujte v dvoch sériách po desiatich opakovaniach.
Aktivujte priečny sval brucha
Váš priečny sval brucha je najvnútornejší sval brucha. Nachádza sa vo vrstve, ktorá tvorí brušnú stenu a je umiestnený hlboko v jadre tela pod ostatnými brušnými svalmi.
Napriek tomu že plní dôležitú úlohu, býva často prehliadaný. Priečny sval brucha pomáha stabilizovať jadro, panvu a dolnú časť chrbta a zaisťuje ochranu chrbtice a panvového dna pri námahe, akou je napríklad dvíhanie bremien či kýchanie.
Nájsť a posilňovať ho odporúča NAFC nasledovným spôsobom:
- Ľahnite si na chrbát so zohnutými kolenami.
- Položte ruku na brucho tesne nad pupkom.
- Zhlboka sa nadýchnite a počas výdychu stiahnite brucho dovnútra. Mali by ste si predstaviť, že napínate korzet a oblasť žalúdka vyrovnávate.
- Opakujte v troch sériách po desať opakovaní.
Dbajte o svoju hmotnosť a zdravý životný štýl
Ľudské telo je prepojený systém, v ktorom všetko so všetkým súvisí a ani kondíciu panvového dna nie je možné vnímať ako izolovaný problém. V neprospech hrá predovšetkým nadváha či obezita, kvôli ktorej vzniká ďalší tlak na brušné a panvové svaly.
Komplikovať situáciu môže aj chronický kašeľ, ktorý môže vznikať ako dôsledok fajčenia, ale aj zápcha.
„Ak sa snažíte vyprázdniť si črevá silným tlačením, oslabujete panvové dno. Dostatočný príjem vlákniny, pitie veľkého množstva tekutín, cvičenie a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti pomáhajú predchádzať zápche, “ hovorí pre The Guardian Suzanne Hagenová, profesorka výskumu zdravotníckych služieb na Glasgowskej univerzite.