V živote celej spoločnosti je ochota pomáhať a dobrovoľne k niečomu prispieť bez nároku na odmenu základom harmonického fungovania. Rovnako je to vo vzťahoch.
Urobiť niečo bez toho, aby sme za to očakávali kompenzáciu, je prirodzené a zároveň aj zdravé. Napriek tomu kompenzácia prichádza, aj keď v inej podobe, ako by sme možno čakali.
Zmysel života

Niečo darovať alebo pomôcť, zdieľať svoje schopnosti, možnosti a skúsenosti s inými, dodáva životu vyšší zmysel. Byť tu pre iných napĺňa.
Niekto si vystačí s pomocou rodine a blízkym, iní sa vyberú pomáhať vo svojom meste, komunite alebo vycestujú do inej krajiny.
Často sa tieto aktivity pripisujú mladým ľuďom, študentom, ktorí sa zapájajú do mimoškolských aktivít alebo počas či po absolvovaní školy spolupracujú s rôznymi organizáciami, aby si životopis spestrili dobrovoľníckymi aktivitami.
No zmysluplné môžu byť aj pre ľudí v strednom veku alebo seniorov. To, že dobrovoľníctvo prináša do života väčšie uspokojenie, potvrdilo viacero štúdií (1, 2, 3).
Ak sa dokonca človek nachádza v nepriaznivej životnej situácii alebo nejakým spôsobom nie je spokojný, dobrovoľníctvo mu napomáha cítiť sa lepšie a rozmýšľať pozitívnejšie.
Psychické a fyzické zdravie
Stať sa dobrovoľníkom prináša do života významný benefit celkovej mentálnej pohody. Zamestnaním mysle zmysluplnými aktivitami a vedomím, že niekomu vlastným pričinením pomáhame, dokáže posilniť mentálne zdravie a zredukovať stres či úzkosť.
Ukázalo sa tiež, že napríklad práca so zvieratami pomáha k udržiavaniu dobrej nálady a v boji s depresiami. Vedci okrem toho zistili, že vedľajším efektom vykonávania dobrovoľníckych aktivít je vylučovanie hormónov, ktoré nás robia šťastnými.
Čím viac dávame, tým sme skutočne spokojnejší. Okrem toho výskumy poukazujú na fakt, že pomoc druhým podporuje aj fyzické zdravie. Ide o užitočný efekt, napríklad v prípade starších ľudí, ktorí sa aktivitami navyše udržujú fit a v pohybe.
Spoločenskejší život
Nové aktivity predstavujú aj príležitosť spoznať nových ľudí. Dobrovoľníckymi činnosťami rozširujeme okruh známych, nachádzame ľudí s podobnými záujmami alebo hodnotami, trénujeme socializačné schopnosti.
Ak žijete v páre alebo máte deti, vykonávať dobrovoľnícku prácu môže byť skvelý spôsob, ako spoločne tráviť voľný čas a posilniť vzájomné vzťahy.
Posun v kariére

Uvedenie dobrovoľníckych aktivít v životopise dnes môže znamenať plusový bod navyše pri hľadaní práce.
Organizácie s čoraz väčším nadšením oslovujú uchádzačov o pracovné miesta, ktorí majú za sebou nielen príslušné vzdelanie alebo prax, ale vyznačujú sa aj asertivitou, ktorá vyplýva napríklad práve z pozície dobrovoľníka.
Ak ste sa podieľali na charitatívnych projektoch alebo iných dobrovoľníckych aktivitách, nebojte sa tento údaj uviesť v životopise alebo v motivačnom liste.
Aj pre samotnú firmu a jej zamestnancov je zakomponovanie dobrovoľníctva do firemných aktivít správnou voľbou. Slúži na posilnenie vzťahov na pracovisku aj budovania pozitívneho imidžu firmy.
Stať sa dobrovoľníkom
Týždeň dobrovoľníctva na Slovensku bude prebiehať od 16. – 22. septembra 2019. Bratislavské dobrovoľnícke centrum s takmer osemdesiatkou neziskových organizácií a občianskych združení pripravili už 5. ročník tohto podujatia. Na účastníkov čaká plnohodnotný a kvalitný program plný dobrých skutkov.
„Ak chcete pomáhať, stačí kliknúť na stránku www.tyzdendobrovolnictva.sk a vybrať si na mapke preferovaný kraj. Automaticky vás to presmeruje na aktuálny program. Ak sa vám niektorá z dobrovoľníckych aktivít zapáči, stačí sa prihlásiť kliknutím na tlačidlo 'Chcem pomôcť',“ vysvetľuje riaditeľka Bratislavského dobrovoľníckeho centra Gabriela Podmaková.
V sobotu 21. septembra sa od 10.00 do 15.00 v bratislavskej Starej tržnici predstaví 30 neziskových organizácií v rámci Trhu dobrovoľníctva. Neziskovky budú na ňom prezentovať svoje aktivity a tak aj človek, ktorý by sa chcel stať dobrovoľníkom a nevie, ako začať, tu môže nájsť vhodnú dobrovoľnícku aktivitu.
„Trh dobrovoľníctva je ideálnou príležitosťou, ako sa zoznámiť s prácou neziskoviek a zistiť, ako fungujú, ľudia tak najlepšie pochopia, prečo a ako im treba pomôcť,“ zdôrazňuje Podmaková.
Cez Týždeň dobrovoľníctva máte možnosť vyskúšať mnoho dobrovoľníckych aktivít. Zapojiť sa môže naozaj každý – nie sú na to potrebné žiadne špeciálne schopnosti, stačí iba chuť pomôcť. „Organizácie potrebujú skrášliť svoje okolie, ponatierať lavičky, oživiť detské ihriská či porozprávať sa so seniormi v domovoch dôchodcov,“ dopĺňa Podmaková.
Každý rok sa do Týždňa dobrovoľníctva na Slovensku zapája viac ľudí. Minulý rok to bolo rekordných 4535 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí venovali druhým viac ako 10 900 dobrovoľníckych hodín bez nároku na odmenu.