Čisté a ligotavé okná sú znakom udržiavanej domácnosti a akousi povinnou jazdou pri veľkom upratovaní.
Ich umývanie sa však vo všeobecnosti neteší obľube. Povinnosť umyť okná sa často spája s pocitom zdĺhavej práce, driny a s predstavou, že tejto činnosti musíme obetovať väčšinu dňa.
Umyť okná však nemusí byť namáha, ak sa vyvarujete najčastejším chybám. Ktoré to sú?
Vyberáte si slnečné dni
Mnoho ľudí predpokladá, že na umývanie okien je ideálny slnečný a veľmi teplý deň. V skutočnosti sú najlepšie podmienky pri zatiahnutej oblohe a teplotách medzi 10 až 20 °C.
Pri veľmi slnečnom a teplom počasí môže čistiaci prípravok rýchlo zasychať a na sklách vytvorí nevzhľadné škvrny. Pri mínusových teplotách vám môže čistenie komplikovať zamŕzajúca voda. V mraze je oveľa ťažšie okná umývať aj leštiť.
Používate veľa alebo málo saponátu

Ak okná umývate iba raz či dvakrát ročne, použitiu saponátu sa pravdepodobne nevyhnete. Prach z vonkajšej strany skiel, mastné a obchytkané rúčky alebo zanesené rámy len s pomocou vody nevyčistíte.
Problematické je však aj nadužívanie saponátu s množstvom bubliniek. Priveľa čistiaceho prostriedku môže na oknách zanechať film, ktorého sa budete len ťažko zbavovať pri leštení.
Veľké množstvo saponátu môže spôsobiť aj inú komplikáciu. "Z osobnej skúsenosti viem, že ak sa používa priveľa saponátu, povrch je po umytí a zaschnutí mierne lepkavý a tým jednoduchšie sa na ňom znova uchytí špina a nečistoty," hovorí Jiří Krechler, odborník na čistiace prostriedky značky Vileda.
Podceňujete množstvo prachu
Umývanie zaprášených okien je oveľa náročnejšie, spotrebujete pri ňom viac vody a zaberie vám viac času. Navyše budete musieť bojovať s nepríjemnou blatovou konzistenciou v drobných škárach a záhyboch.
Kým sa pustíte do samotného umývania okien, zbavte ich okolie prachu a pavučín. Omeťte alebo vysajte strop, utrite garniže, parapety a nezabudnite ani na žalúzie. Ideálne je, ak s pomocou špeciálnych násad prach povysávate.
Leštíte novinami alebo starými tričkami

Recyklovanie je nevyhnutný trend, no v prípade čistenia okien sa ho zdržte. Leštenie novinami, na ktoré sa vás možno pokúšajú nahovoriť vaše mamy alebo staré mamy, nie je ideálne.
Tlačiarenská farba po namočení „púšťa“ a mohla by vám zašpiniť rámy. To isté platí pri snahe zužitkovať staré bavlnené textílie, ktoré na sklách budú zanechávať jemné chĺpky.
Ideálnym pomocníkom sú handričky z mikrovlákna, ktoré leštia aj s minimom leštiacich prípravkov. "Mikrovlákna sú viac ako desaťkrát tenšie ako klasické vlákna a dokážu tak výrazne lepšie pokryť umývaný povrch, a tak lepšie odstrániť nečistotu," vysvetľuje Krechler.
Dodáva, že s hrúbkou vlákien súvisia aj zanechané šmuhy na umytom povrchu. "Mikrovlákna prebytočnú tekutinu v handričke priebežne roztierajú na mikroskopické kvapky, ktoré potom takmer okamžite uschnú a nezanechávajú po sebe žiadne stopy", uvádza odborník.
Používate veľa chémie
Na umývanie okien v skutočnosti nepotrebujete veľa čistiacich prostriedkov. Až na extrémne prípady veľmi znečistených okien si vystačíte s minimom saponátu a malým množstvom leštiaceho prípravku.
Ak sa však chcete úplne zbaviť chémie, môžete vyskúšať čistenie s pomocou octu. Do 5 litrov vody nalejte 2 decilitre octu.
Ten okná účinne odmastí a vráti im lesk. Chémiu môžete eliminovať aj vďaka kvalitným pomôckam, ako sú handričky z mikrovlákna alebo kvalitné stierky na sklo.