Z toho vyrastie. Má len pevnejšiu konštrukciu tela. Veď je to veľký chlapec, musí jesť. Nadváhu či dokonca obezitu detí zvyknú rodičia niekedy ospravedlňovať rôznymi, nie vždy oprávnenými dôvodmi.
V skutočnosti iba v malom percentne prípadov vzniká nadváha „sama od seba“ či pre konkrétne zdravotné poruchy a človek sa jej nie je schopný zbaviť bez výraznejšej zmeny životného štýlu.
Na nárast obezity u detí upozorňuje napríklad aj Svetová zdravotnícka organizácia, podľa ktorej ide o jedno z najzávažnejších civilizačných ochorení. Čo sa týka Slovenska, už dlhodobo kopíruje celosvetový trend.
Veľký prieskum Health Behaviour in School Aged Children tento rok prišiel s výsledkom, že až tretina 11-ročných chlapcov i dievčat na Slovensku trpí obezitou.
„Keď dieťa takýto problém má, tak ten problém nie je iba ,jeho‘. Väčšinou je to spôsobené vplyvom rodičov a ich výchovou, problematickými vzťahmi alebo emočnými problémami, s ktorými sa dieťa borí,“ hovorí psychologička Denisa Maderová.
Obézni rodičia, obézne dieťa

Ak nejde o vrodenú poruchu alebo zdravotný problém, nadváha, respektíve obezita detí, je vo väčšine prípadov problémom celej rodiny.
Práve na dieťati sa odzrkadľuje životný štýl aj návyky rodičov. Od tých sa očakáva, že budú hrať v týchto veciach modelovú rolu.
„Dieťa je zhruba do desiatich rokov závislé od rodičov, do obdobia puberty sa snaží plniť ich očakávania a požiadavky a nechce ich sklamať. Jedlo rodinu spája a združuje, u dieťaťa sa cezeň v ranom období detstva formuje dôvera a vzťah s matkou,“ vysvetľuje psychologička.
Hovorí tiež, že pokiaľ majú aj sami rodičia taký životný štýl, že si doprajú, a dieťaťu neprimerane jeho veku dávajú jedlá s vyšším obsahom cukru alebo tukov, nesmú sa čudovať, že aj ono si tieto zvyky osvojí a dopraje si aj to, čo preň nie je vhodné. To je aj jeden z dôvodov, prečo jeho hmotnosť rastie.
„Až v 96 percentách prípadov je obezita u detí zapríčinená nesprávnymi stravovacími návykmi, nedostatkom pohybu v kombinácii s genetickými faktormi. Ak je jeden z rodičov obézny, riziko vzniku obezity je u dieťaťa trojnásobné, ak obaja, až desaťnásobné,“ uvádza štúdia zameraná na súčasný výživy a výskyt obezity u detí na Slovensku.
Pasivita a zákazy
Okrem nezdravých stravovacích návykov je problém aj pasívny spôsob života.
„Kedysi ľudia veľa pracovali a potom trochu jedli – zatiaľ čo my najprv veľa jeme a potom možno trochu pracujeme,“ hovorí obezitológ Zlatko Marinov.