Spokojnosti vo vzťahu v nadväznosti na vykonávanie domácich prác sa venovali v priebehu rokov už desiatky štúdií.
Scenáre, podľa ktorých muž zaobstaral rodinu finančne a materiálne, kým sa žena starala o domácnosť a prinášala do domova teplo a pohodlie, sa dnes nepovažujú za štandard partnerstva či manželstva.
Výnimky sa, prirodzene, nájdu. V domácnostiach, kde žena nie je zamestnaná a po dohode s partnerom sa rozhodnú, že sa bude starať o domácnosť, je normálne, že sa od nej očakáva udržiavanie čistej domácnosti, intenzívnejšia starostlivosť o deti či príprava jedla.

Dnes sú však muži aj ženy rovnako samostatné bytosti, v bežných rodinách a partnerstvách zvyčajne obaja pracujú, delia si výdavky na polovicu, starajú sa spoločne o deti.
Nie je preto prirodzené očakávať, že žena bude tá, ktorá bude myslieť na nákupy, varenie, upratovanie či vyzdvihovanie detí zo školy.
Napriek tomu sa tak v mnohých domácnostiach deje.
Vedci poukazujú na nerovnosť
Potvrdil to aj júlový výskum vo Veľkej Británii, ktorý konštatoval, že menej ako 7 % britských domácností si rovnocenne delí domáce práce a povinnosti z nich vyplývajúce.

Vedci z University College London zistili, že väčšinu domácich prác ešte stále vykonávajú ženy, napriek tomu, že rozdiely partnerov vo vzdelaní či pracovných povinnostiach sú minimálne a ich pohľad na rovnosť pohlaví sa zhoduje.
S emancipáciou sa v tomto smere napriek tomu veľmi nepočíta. Rovnaký záver vyplynul aj zo štúdie Inštitútu národných štatistík vo Veľkej Británii, ktorú vykonal v roku 2017.
Podľa jeho záverov ženy vkladajú do domácich prác v priemere dvakrát viac času a energie. Tento rozdiel sa týka najmä činností ako varenie, upratovanie a starostlivosť o deti.
Aj keď sa čistota domácnosti môže zdať banálnou, pohoda vo vzťahu je od nej priamo závislá.