Niekedy sa zdá, že deti sa už nepotrebujú učiť zaväzovať si šnúrky. Väčšina detskej obuvi využíva suché zipsy alebo uťahovacie patenty, vďaka ktorým sú odchody z domu jednoduchšie a rýchlejšie. Stále sa však nájdu topánky, predovšetkým športová obuv alebo tenisky, pri obúvaní ktorých sa deti bez tejto základnej zručnosti nezaobídu.
Zaväzovanie šnúrok na uzlík a mašličku je navyše dôležitým tréningom jemnej motoriky, ktorú deti potrebujú pri zvládaní iných samoobslužných činností a pri písaní.
Kedy a ako začať naučiť zaväzovať si šnúrky?
Vystihnite správny čas

Dospelí si sotva uvedomia, o aký komplikovaný proces ide, kým túto automatickú činnosť nezačnú trénovať s deťmi. Na jej zvládnutie musí mať dieťa vedieť zvládnuť niekoľko aktivít súčasne.
Výhodu majú tie deti, ktoré sa hrávali alebo hrávajú s predmetmi na rozvoj jemnej motoriky ako sú rôzne prevliekačky, navliekanie korálok či skladanie lega.
Zaväzovanie šnúrok dieťa zvyčajne zvládne medzi piatym a siedmym rokom v čase, keď si vie zapnúť drobné košeľové gombíky. Ak sa pustíte do učenia, majte na pamäti nasledujúce veci:
Vyhraďte si dostatok času
Nepokúšajte sa zvládnuť túto zručnosť v časovom strese. Pochopenie princípu, tréning a osvojenie si všetkých zručností môže deťom trvať niekoľko dní aj týždňov. Pripravte sa na to, že postup budete musieť ukazovať a opakovať niekoľkokrát.
Seďte tak, aby dieťa dobre videlo
Hoci sa sedenie oproti sebe môže zdať pohodlné, dieťa bude zaväzovanie pozorovať z inej perspektívy. Vhodnejšie je, ak budete sedieť vedľa seba a najlepšie urobíte, ak si dieťa usadíte na kolená.
Problémy môžu nastať aj vtedy, ak máte s deťmi odlišnú dominantnú ruku. Ak ste pravák a dieťa ľavák alebo naopak, môžu byť vaše postupy odlišné. Zohľadnite to pri tréningu.
Dbajte na pomôcky
Začať trénovať na obutej topánke sa zdá logické, v skutočnosti však nemusí ísť o ideálne riešenie. Poloha s pokrčenou nohou začne byť pre dieťa rýchlo nepohodlná, čím sa čas tréningu skráti.
Zvážte využitie cvičného rámu na zaväzovanie, alebo výrobu jeho jednoduchej verzie. Pri učení môže byť užitočnou pomôckou to, ak bude mať každá šnúrka inú farbu.
Ako na to?
Väčšina z nás si zaväzuje šnúrky jedným spôsobom, no ak sa chystáme naučiť predať túto zručnosť deťom, môžeme zvážiť aj iné techniky.
Jednoduchý spôsob – zajačie ušká
Asi najjednoduchším spôsobom viazania šnúrok sú takzvané zajačie ušká. Najskôr urobíte uzlík, následne z každej šnúrky vyrobíte slučku – zajačie ušká a tie potom zviažete dokopy. Toto viazanie síce nie je najpevnejšie, no deti si ho rýchlo osvoja.
Zložitejší spôsob – okolo základu
Pevnejšie viazanie v niekoľkých krokoch sa dieťa bude učiť možno o niečo dlhšie. Najskôr urobíte základný uzlík, potom jednu mašličku, okolo ktorej omotáte druhú šnúrku a vytvoríte slučku. Okom slučky prevlečiete druhú šnúrku, z ktorej vytvoríte druhú mašličku a utiahnete.
Netradičný spôsob – otvorená slučka
Výhodou tohto viazanie je, že je prehľadné. Dieťa má kontrolu nad tým, čo robí a prsty sa mu nezamotajú. Urobíte základný uzlík. Z šnúrok urobíte väčšiu voľnú slučku. Jej stredom do kríža prevlečiete oba konce tak, aby vytvorili mašličky. Mašličky utiahnete.