Naučiť deti pomáhať v domácnosti je jedna z najlepších investícií, ktoré môžu rodičia urobiť. Dokazujú to nielen reálne skúsenosti matiek a otcov, ale napríklad aj menšia longitudinálna štúdia realizovaná na Minnesotskej univerzite.
Profesor Marty Rossmann v priebehu 25 rokov sledoval vývoj 84 detí a konkrétne sa sústredil na rodinné zvyky a na pomoc detí v domácnosti.
V závere svojho výskumu mohol vyhlásiť, že dobrým predpokladom úspechu mladých dospelých po dvadsiatom roku života bolo to, či sa zúčastňovali na úlohách domácnosti vo veku troch alebo štyroch rokov.
Nejde však len o životné úspechy, ale aj o pocit všeobecnej rodinnej spokojnosti.
„Deti, ktoré doma pomáhajú, pociťujú väčší pocit povinnosti a prepojenia so svojimi rodičmi a toto spojenie im pomáha zvládať stresujúce chvíle života. Inými slovami, pomáha im byť šťastnejšími,“ uvádza v rozsiahlom článku s názvom Šťastné deti robia domáce práce blogerka, autorka kníh o rodičovstve a pravidelná prispievateľka The New York Times KJ Dell'Antonia.
Zdĺhavá a náročná investícia

Na tom, že domáce práce deťom prospievajú, sa zhodujú rodičia, vedci aj odborníci na výchovu.
Prečo teda pomoc v domácnosti nie je samozrejmosťou? Problém spočíva predovšetkým v tom, že ide o investíciu, ktorá od rodičov vyžaduje náročný vklad v podobe času a trpezlivosti.
Zručnosti týkajúce sa domácich prác nie sú pre deti automatické ako pre rodičov a musia ich robiť postupne a veľmi pomaly. Mnoho rodičov môže vnímať neohrabanú detskú pomoc ako zdržovanie.
Prieskum, ktorý sa v rokoch 2001 až 2005 zameriaval na každodenný život amerických rodín strednej triedy, ukázal, že väčšina rodičov preberá iniciatívu hneď potom, ako dieťa prejaví ťažkosti pri plnení zadanej úlohy.