Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, odkiaľ pochádzajú predmety, ktoré využívate v bežnom živote?
Mnohé z nich považujeme za samozrejmosť, no ich vznik si vyžadoval veľa nápadov a revolučných myšlienok. A za mnohými stáli ženy.
Josephine Cochranová
S dávkou humoru možno povedať, že mladá vynálezkyňa zachránila svojím vynálezom stovky manželstiev.
Vymyslela totiž umývačku riadu. Princíp mechanického umývania riadu existoval už predtým, ako sa do jeho zdokonaľovania pustila Josephine.
Šlo však len o drevenú konštrukciu, pri ktorej musel človek ručne otáčať pákou a špliechať tak vodu na kopu riadu.
Šlo o prvý patent v tejto oblasti a písal sa rok 1850. V roku 1886 však Josephine v záhrade vymyslela umývačku, ktorá využívala na čistenie tlak vody.
Stroj ponúkala hotelom a reštauráciám a na stretnutia chodila sama bez mužského sprievodu, čo vzbudzovalo rozhorčenie, no aj vo všeobecnosti žiadanú pozornosť.
Vďaka patentu, ktorý na umývačku získala koncom decembra 1886, si neskôr otvorila aj vlastnú továreň s názvom Garis-Cochran Manufacturing Company.
Margaret Knightová

Niektorí ju prirovnávajú k Thomasovi Edisonovi a volajú ju „lady Edisonová“.
Narodila sa v meste York v USA a už ako dvanásťročná začala pracovať v továrni na výrobu textilu v meste New Hampshire.
Továreň a procesy v nej neboli regulované a miestne prístroje boli pomerne nebezpečné. Často tu dochádzalo k zraneniam.
Už tam vymyslela svoj prvý „zlepšovák“, niečo ako poistku, ktorá zabraňovala tkacím strojom, aby sa kazili a následne vystreľovali veľkou silou drôty a laná, ktoré spôsobovali pracovníkom továrne nepríjemné zranenia.
V roku 1871 však získala patent za dodnes využívaný vynález. U nás až tak rozšírený nie je, no v Amerike si bez neho ľudia nedokážu predstaviť každodenné nákupy.