Izbové rastliny prežívajú svoju renesanciu. Obdobie, v ktorom ich strohé interiéry vylúčili na okraj záujmu, je dávno preč a do kurzu sa znova dostávajú útulné príbytky plné zelene.
Nejde pritom už iba o milý doplnok a viacerí dizajnéri povýšili rastliny na svojbytný prvok, ktorý je rovnako dôležitý ako textílie či úložné priestory.
Jednou z nich je americká dizajnérka Justine Blakeney, ktorá zadefinovala efektný, útulný a zároveň exotický štýl nazývaný Jungalow.
Staronová mestská exotika

Zabudnite na vzorne poukladané kvetináče na parapetných doskách okien alebo ich centralizovanie v priestore. Jungalow vyznáva zásadu: Čím viac a väčšie, tým lepšie.
Jungalow kombinuje interiérovú zeleň s folklórnymi a etnickými prvkami a využíva retro nábytok z päťdesiatych až sedemdesiatych rokov minulého storočia.
Typické sú preň výrazné farby, mäkké povrchy, rôzne štruktúry textílií a celkový pocit hravosti a útulnosti. Kvety nemajú len doplnkovú funkciu, Blakeney ich rada využíva aj ako architektonický prvok.
Čo robiť, kým dorastú?
Ak chcete svoj príbytok osviežiť v štýle mestskej džungle, vyberajte si dospelé rastliny dosahujúce výšku meter a viac. Obľube sa tešia urastené fikusy, palmy aj papradie.
Fikus je vhodné umiestňovať do prázdnych rohov miestnosti, ktoré sa vďaka rastline opticky zaokrúhlia a zharmonizujú. Ak umiestnite dve rastliny po stranách dverí alebo okien, miestnosť dosiahne tropický vzhľad.
Exotiku v interiéri môžete dosiahnuť aj prostredníctvom potlačí či kvetinových motívov na tapetách, textíliách a v podobe dekorácií.
Tie sa v móde držia už niekoľko sezón a zdá sa, že oživenie interiéru prostredníctvom výstrednejších dekorácií nebude na dlhú dobu krokom vedľa.