Zdvihnuté palce a červené srdiečka sú symboly, ktoré nikomu netreba predstavovať.
Od vzniku sociálnych sietí boli a stále sú ich súčasťou. „Páči sa mi to“ alebo „like“ na Facebooku a srdiečko na Instagrame je prejav uznania, záujmu alebo súhlasu s konkrétnym príspevkom, názorom či fotografiou.
Lajkovanie sa nevyhýba ani rôznym životným udalostiam, ako sú vstup do vzťahu, svadba či prijatie do zamestnania.
Nie je však vylúčené, že tento neodmysliteľný symbol sociálnych sietí sa môže stať minulosťou. Instagram totiž pred časom oznámil, že vo viacerých krajinách otestuje verziu sociálnej siete bez srdiečok. Nie je to jediná zmena. Spoločnosť začala robiť konkrétne a veľmi užitočné kroky, ktoré môžu zmierniť šikanovanie.
Sedem krajín bez srdiečok
Prvá informácia o plánovanom teste prišla koncom mája na konferencii Facebook F8, počas ktorej generálny riaditeľ Instagramu Adam Mosseri oznámil, že verziu so skrytými srdiečkami najskôr vyskúšajú v Kanade.
Loading
...
O dva týždne neskôr však už spoločnosť zverejnila oznam, že skrytie všetkých lajkov pre používateľov zvonku odskúša aj v ďalších siedmich krajinách.

Používatelia z Austrálie, Brazílie, Kanady, Írska, Talianska, Japonska a Nového Zélandu tak od polovice júla majú vo svojich mobiloch sociálnu sieť, z ktorej síce červené srdiečka nezmizli úplne, no počet lajkov sa ľuďom nezobrazuje automaticky.
V praxi to znamená, že používateľ pod vlastnou fotografiou či videom vidí, komu sa príspevok páčil, no táto možnosť je automaticky skrytá pod cudzími príspevkami. Svoje „hodnotenie“ teda vidíte, no nevidíte ho u iných.
Sociálne médiá sú návykové ako hazardné hry
Spoločnosť k tomuto kroku pristúpila pod silnejúcim tlakom odborníkov, ktorí dlhodobo poukazujú na to, že sociálne siete výrazne ovplyvňujú ľudskú psychiku.