BRATISLAVA. Dôkazov, podľa ktorých obmedzený prístup k interrupciám vystavuje ženské psychické aj fyzické zdravie riziku, je veľa.
Jednotlivci, ktorí sa o takéto obmedzenia či zákazy pokúšajú, často nerozumejú fungovaniu ženského tela alebo neberú do úvahy fakty a skúsenosti z krajín, kde takéto reštriktívne zákony existujú.
Skrátiť lehotu na legálne vykonanie interrupcie je navyše podľa odborníkov obmedzením sexuálnych a reprodukčných práv žien.
Dlhodobo to tvrdia nielen slovenské, ale aj zahraničné organizácie zamerané na reprodukčné zdravie žien, rodovú rovnosť či ľudské práva. Napríklad proti nedávnemu sprísňovaniu potratovej politiky v niektorých štátoch USA aktívne protestovali organizácie Planned Parenthood, Amnesty International, Americká únia občianskych slobôd (ACLU) a mnohé ďalšie.
Na Slovensku sa ozvali mimovládne organizácie Aspekt a Možnosť voľby, ktoré nesúhlasia s návrhom z dielne Smeru-SD a SNS.
„Návrh novely zákona o skrátení lehoty na vykonanie interrupcie je nebezpečným pokusom o obmedzenie práva žien na včasnú a bezpečnú interrupciu,“ napísali v spoločnom vyhlásení.
Čo sú reprodukčné práva?

Sexuálne a reprodukčné práva podľa Rady Európy zahŕňajú právo na rodovú rovnosť a odstránenie diskriminácie. Členské štáty to zaväzuje, aby rešpektovali a zabezpečovali uplatnenie všetkých práv aj pre ženy a dievčatá.
V rámci týchto noriem platí zákaz retrogresie, teda takých krokov, ktoré by obmedzili alebo zrušili už existujúce práva v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia.
Medzi reprodukčné práva radíme právo na informácie o sexuálnom zdraví založené na dôkazoch, právo na prístup k plánovanému rodičovstvu, bezpečnú a odbornú starostlivosť pred tehotenstvom, počas neho a pri pôrode, zabezpečenie prístupu k modernej antikoncepcii a v neposlednom rade aj zabezpečenie prístupu k bezpečnej a legálnej interrupcii.
Aj pri súčasnom slovenskom zákone je umelých potratov z roka na rok menej. Vlani ich bolo 7350, čo je o 13 500 menej ako v roku 1997.
Argumenty zástancov ich zákazu alebo obmedzenia navyše vo viacerých veciach zlyhávajú alebo stoja na nevedomosti.
Zákaz potraty nezastaví, ukazujú dáta zo zahraničia

Desiatky rokov výskumov poukazujú na to, že interrupcia vykonaná odborníkmi v zdravotníckom zariadení je bezpečný zákrok. Analýzy ukázali, že rozsiahle komplikácie sú veľmi vzácne.
Bixby Centrum pre svetové reprodukčné zdravie, ktoré je súčasťou programu Kalifornskej univerzity, uvádza, že sa objavia po menej ako štvrť percente výkonov. To je asi tak často ako v prípade vytrhnutia zuba múdrosti alebo po kolonoskopii.
V ohrození sú však ženy, ktoré prístup k interrupcii nemajú. Utiekajú sa k ilegálnym zákrokom, ktoré sú nebezpečné a môžu sa skončiť aj smrťou, keďže sa takýto zákrok nevykonáva pod dohľadom lekárov. Podľa výskumov takmer sedem miliónov žien vyžaduje ročne odbornú liečbu komplikácií nebezpečného potratu.
V Poľsku, kde je interrupcia až na pár výnimočných prípadov zakázaná, sa ročne vykoná asi 150-tisíc nelegálnych prerušení tehotenstva. Vyplýva to z kvantitatívneho výskumu výkonnej riaditeľky Federácie pre ženy a plánovanie rodiny Kristyny Kacpurovej.