Nájsť pre svoju pleť, telo či vlasy tú správnu kozmetiku je často výzva. Kým sa dopátrate k produktom, ktoré vám vyhovujú, môže to trvať roky.
A často sa potreby a nároky pleti časom menia, takže je nutné obľúbené produkty po dlhšom používaní vystriedať.
Bežnému spotrebiteľovi však niekedy pri nákupoch kozmetiky dochádza trpezlivosť, je zmätený z množstva ponúk na trhu a faktorov, na ktoré má pri kúpe kozmetických výrobkov myslieť a prihliadať.
Nie vždy však vysoká cena krému znamená aj vysokú kvalitu. Ak aj vy hľadáte ten správny krém pre svoju pleť, možno vám poradí odborníčka, ktorá sama stojí za vývojom pleťových krémov.
To najcennejšie je najdrahšie
S konštatovaním, že „za kvalitu si treba priplatiť“ sa dnes stretávame bežne. Kde je však tá pomyslená hranica, od ktorej už priplácame za niečo iné? Podľa odborníčky na vývoj kozmetiky Petry Dočekalovej to nie je vždy jednoznačné.

„Cenu krému, tak ako každého iného kozmetického výrobku, ovplyvňuje viacero faktorov. Od výrobných nákladov, cez obal až po samotnú hmotu, v ktorej sú najdrahšími zložkami aktívne látky, vzácne prírodné oleje či UV-filtre. Samozrejme, za každou receptúrou stojí vývoj, ktorý môže trvať rádovo niekoľko mesiacov, ale aj rokov,“ hovorí Dočekalová, ktorej prácou je aj produkcia nových receptúr kozmetických produktov.
Treba podľa nej brať do úvahy aj ekonomické faktory, na ktoré pri kúpe kozmetiky myslí len málokto. Faktom je, že mzdové náklady na prácu vývojárov sú v krajinách západnej Európy podstatne vyššie.
Testovanie a schvaľovanie výrobkov v externých laboratóriách je drahšie, mnohé značky si zloženie nechávajú patentovať a toto všetko sa, v rôznej miere, odráža na konečnej cene výrobku.
Nejde o obal
Marketing vie poriadne zmiasť a spadá do neho aj dizajn obalov výrobkov. Je jednoduché dosiahnuť luxusne pôsobiaci a elegantný obal, no skôr ako jeho vzhľad by sme mali čítať, čo je na ňom napísané.