Podobnú situáciu ste možno už zažili. Nastúpite do verejnej dopravy, sadnete si. Onedlho si vedľa vás prisadne muž a výrazne sa rozkročí.
Jeho nohy aj lakte, ktorými sa opiera o kolená, zasahujú do vášho osobného priestoru, nútia vás sedieť v neprirodzene skrútenej polohe a komplikujú vstávanie zo sedačky.
Takéto zaberanie verejného priestoru je typické pre mužov a v angličtine preň dokonca vzniklo pomenovanie – manspreading. Tento neologizmus je kombináciou slov man (muž) a spreading (rozťahovanie alebo rozširovanie).
Vysvetlenia existujú, no nie dostatočné

Do istej miery je možné rešpektovať skutočnosť, že pre mužov ide o fyziologicky pohodlnejšiu polohu, ktorá je daná mierne odlišnou stavbou kostry.
Ženská panva je širšia, ako mužská, čo môže ovplyvňovať polohu pri sedení. Rovnako pochopiteľný je aj nepríjemný pocit vznikajúci pri stlačení semenníkov.
Tieto rozdiely by vysvetľovali mierne rozkročenie, nie však extrémne širokú "roznožku". Magazín Vice navyše upozornil na geografické a kultúrne rozdiely v typickom sedení mužov. Zaujímavosťou je napríklad veľký výskyt tohto javu v Poľsku.
Z pohľadu mnohých ľudí je manspreading len prejav každodenného sexizmu, ktorým si muži zaberajú viac priestoru, ako im patrí a o ktorý najčastejšie uberajú ženy.
Stoličky proti manspreadingu
Poukázať na tento fenomén sa najnovšie pokúsila aj 23-ročná študentka dizajnu Laila Laurelová, ktorá minulý týždeň vyhrala prestížnu cenu za dizajn - Belmond Award.
Víťaznou prácou sa stali jej drevené stoličky, ktoré majú mužov motivovať k úspornejšiemu sedeniu a ženám, naopak, ponúkajú zážitok vyskúšať si mužské rozťahovanie sa.