Leto stále nepovedalo svoje posledné slovo. Navyše ani tridsiatky na teplomeroch nie sú vylúčené, preto netreba zabúdať na povestné trio. Dbajte na pitný režim, používajte opaľovací krém a chráňte sa pokrývkou hlavy.
O pitnom režime ani pokrývke hlavy veľa písať netreba, tie stačí dodržať. Ale ako je to s opaľovacím krémom? Podľa čoho si vybrať ten správny, aký ochranný faktor stačí používať na Slovensku a kedy sa znižuje produkcia vitamínu D až o 97 percent? Odpovedá dermatovenerológ Dušan Buchvald.

Aký UV faktor
Zvoliť si adekvátny UV faktor je pomerne zložité. Buď je zbytočne vysoký, alebo zbytočne nízky.
Platí však, že čím bližšie rovníku sa nachádzate a čím svetlejšia je pokožka, tým vyšší UV faktor by krém mal mať. Najnáchylnejšia je detská pokožka, pri ktorej by ste mali používať ten najvyšší ochranný faktor.
Napríklad na Slovensku stačí ochranný faktor 20, v subtropickom a tropickom pásme však budete potrebovať päťdesiatku.
„Vo všeobecnosti platí, že čím je koža náchylnejšia na spálenie na slnku, tým vyšší SPF faktor je vhodné použiť,“ zhŕňa Buchvald.
Ako dlho vydrží krém
Natierať sa opaľovacím krémom až na pláži či kúpalisku môže byť neskoro. Naneste ich na pokožku ešte skôr, ako vôbec opustíte hotel či domov. Najlepšie desať minút predtým, ako vyjdete na slnko. Po určitej dobe to zopakujte znovu.
„Aj keď nie je možné stanoviť zaručenú dĺžku trvania ochrany, prípravky väčšinou pôsobia dve až štyri hodiny. Závisí od frekvencie kúpania, utierania uterákom či intenzity potenia,“ radí Buchvald.
Základným pravidlom je použiť dostatočné množstvo prípravku. Napríklad 100-gramová tuba krému by pri opaľovaní mala vystačiť na tri až štyri použitia. Neplatí však, že čím vyšší UV faktor, tým dlhšia ochrana.
„Prípravky s vyšším SPF nepôsobia dlhšie ako tie s nižším,“ prezrádza Buchvald.

Ako začať s opaľovaním
Ak si chcete pred dovolenkou „urobiť základ“, urobíte si skôr zle.
„Dermatológovia neodporúčajú používanie solárií,“ hovorí Buchvald.
Lepšie je užívať pred dovolenkou prípravky alebo potraviny bohaté na betakarotén. Najviac ho je v mrkve, špenáte, tekvici, žltom melóne, červenej a žltej paprike, broskyniach, marhuliach, keli či petržlenovej vňati.
Kedy je opaľovací krém na škodu
Nech už prijmete akékoľvek množstvo betakaroténu alebo ste akokoľvek dobre opálený, stále nemáte vyhrané. Niektoré časti tela si treba chrániť neustále.
„Nežiaduce spálenie od slnka sa najrýchlejšie ukáže na vystupujúcich častiach tela ako nos, uši, čelo alebo plešina u mužov,“ vymenúva dermatológ.
Najlepšie je nepohybovať sa na priamom slnku medzi 11-tou a 15-tou hodinou, niekedy sa to však dodržať nedá. Riešením môže byť opaľovací krém s dostatočným UV filtrom. Avšak jeho príliš vysoká hodnota môže výrazne znížiť tvorbu vitamínu D.
Už UV filter s ochranným faktorom 8 znižuje produkciu vitamínu D v koži o 97 percent, dá sa to však nahradiť inou cestou. Napríklad výživovým doplnkom Vigantolvit s vitamínom D.
Pre koho je vhodný výživový doplnok Vigantolvit:
- osoby pracujúce v uzatvorených priestoroch
- osoby používajúce opaľovacie prostriedky a ochranné odevy
- ženy v menopauze
- ľudí zámerne sa vyhýbajúcich slnku z rôznych dôvodov
- ľudí s tmavšou pokožkou alebo s nadváhou
- ľudí stredného a vyššieho veku
„Na tvorbu dostatočného množstva vitamínu D v koži v našej zemepisnej šírke postačí vystavenie kože tváre, predlaktí a predkolení slnku na päť až tridsať minút dvakrát týždenne bez použitia ochranného prípravku. Prípadnú zvýšenú potrebu vitamínu D je možné pokryť jeho doplnením vitamínovým prípravkom,“ prezrádza Buchvald.
Vigantolvit je vhodný predovšetkým pre osoby pracujúce v uzatvorených priestoroch aj osoby používajúce opaľovacie prostriedky. Od polovice septembra do polovice apríla sa však odporúča pre každého, keďže vtedy je v našich zemepisných šírkach intenzita slnečné žiarenia pre dostatočnú tvorbu vitamínu D v koži nedostatočná.
Tento článok vám prináša výživový doplnok Vigantolvit.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.