Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom Rodinka.sk každý rok vyhodnocujú v projekte Sprievodca pôrodnicami najlepšie slovenské pôrodnice.
Rebríček, ktorého cieľom je podľa slov autorov zlepšovať pôrodníctvo na Slovensku, je zostavený z hodnotenia rodičiek a jeho súčasťou je aj hodnotenie expertov.
Má byť ukazovateľom pre ženy, do ktorej pôrodnice sa im oplatí ísť rodiť a tiež motiváciou pre samotné nemocnice, aby sa v poskytovaní zdravotnej starostlivosti posúvali vpred.
Podľa riaditeľa HPI, Tomáša Szalaya, berú pôrodnice ako znak prestíže, že sú v tomto rebríčku hodnotené.
Metodológia, teda spôsob a forma, akým sa informácie zbierajú a vyhodnocujú, však v niektorých ohľadoch vyznieva rozporuplne. Problémom môže byť subjektivita v hodnotení matiek a tiež spájanie hodnotení s odbornými parametrami.
Pre SME niektoré výzvy priznali aj autori prieskumu.
Odpovede založené na dojmoch a pocitoch

V dotazníku, ktorý rodičky vypĺňali, sa napríklad nachádza otázka - Akou známkou by ste zhodnotili odbornosť zdravotníckeho tímu?
Organizácia Ženské kruhy, ktorá sa zameriava na zlepšenie pôrodníctva na Slovensku, upozornila na to, že na takéto otázky ženy nemusia byť schopné odpovedať. Najmä bez podrobnej znalosti správnych odborných postupov.
Takto položená otázka tiež navádza na voľnú interpretáciu. Dotazník totiž nešpecifikuje, čo si pod odbornosťou majú predstaviť.
Výsledkom je, že spokojných matiek bolo vyše 91 percent. Rozpor nastáva v tom, že dotazník kladie aj otázku o ochote personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky, za ktorú pôrodnice získali menej bodov (spokojných bolo len 85,76 percent žien).
Nízky počet získala aj podpora dojčenia (81,74 percent) a podpora skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom (77,92 percent).
„Všetky tieto tri body sú pritom súčasťou odborne poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ tvrdia Zuzana Krišková a Miroslava Rašmanová zo Ženských kruhov.
V konečnom dôsledku tak môže výber otázok výsledky skresľovať.