Nejde o žiadnu ezoteriku, ale kombináciu biológie a fyziky. Z prírody môže človek čerpať nespočetné množstvo výhod.
Keď si ju ešte aj vnesie do svojho obydlia, môže využiť jej potenciál niekoľkými spôsobmi. Naše telo aj prostredie, v ktorom žijeme, je vystavované kokteilu chemických zlúčenín, ktoré sa tvoria a vylučujú v okolí. Prirodzene nám kontrujú a robia presný opak toho, čo je prirodzené ľudskému telu.
Pri dýchaní do vzduchu vypúšťame oxid uhličitý. Rastliny ho využívajú na tvorbu kyslíka a takto medzi ľuďmi a prírodou vzniká základný predpoklad dokonalej symbiózy. Sú prirodzeným filtrom, ktorý pohlcuje škodlivé látky z ovzdušia a čistí ho.
Rastliny v interiéri dokážu odstrániť až 87 % toxínov zo vzduchu za 24 hodín. Okrem toho dokážu aj pozitívne ovplyvniť koncentráciu a produktivitu a zvýšiť ju až o 15 percent. Užitočné sú preto nielen doma, ale aj v kanceláriách.
Ako to funguje? Rastlinné „filtre“ pohlcujú znečisťujúce látky cez prieduchy a póry na listoch, kde prídu do kontaktu s vodou.

V kvapalnom stave vstúpia do buniek, kde sa metabolizujú alebo uložia.
Rastliny filtrujú vzduch aj od prachu a špiny, obohacujú ho o kyslík a vlhkosť. Niektoré druhy sú však usilovnejšie ako iné, ďalšie zase môžu pôsobiť v ovzduší skôr toxicky.
Ak chcete zlepšiť kvalitu ovzdušia v prostredí, v ktorom sa zdržiavate, vyberajte konkrétne druhy bytových rastlín. Poradíme vám, ktoré sú ideálne.
Aby boli bezpečné
Kým niektoré rastliny môžu byť užitočné pre ľudský organizmus, nemusia byť priateľské k zvieratám.
Ak máte mačky alebo psy, môže sa stať, že niektoré rastliny budú pre ne dráždivé alebo až toxické. Poraďte sa preto o vhodnom výbere rastlín s odborníkmi v záhradkárstvách.
Pri nesprávnej starostlivosti sa môže stať, že sa nádoby a kvetináče s rastlinami stanú semenišťom plesní.
Aby ste ich tvorbe zabránili, saďte rastliny vždy do kvetináčov s otvorom v spodnej časti a podložte ho tanierikom, aby sa voda nedržala v zemine, odtekala a vyparovala sa. Rastlinu sledujte a občas prekyprite, aby sa v zemine netvorila pleseň.
Aloe vera
Pestuje sa ako liečivá rastlina, no v byte poslúži aj na zvýšenie hladiny kyslíka. Estetický sukulent pomáha pohlcovať oxid uhličitý, oxid uhoľnatý či formaldehyd vo vzduchu.
Podľa viacerých výskumov jedna dospelá rastlina aloe vera dokáže nahradiť deväť komerčných čističiek vzduchu.

Zelenec chocholatý
Táto rastlina bola typickým obyvateľom mnohých kancelárií už v minulosti. Zbavuje vzduch choroboplodných zárodkov, zhromažďuje a odstraňuje toxíny zo vzduchu.
Uľavuje prostrediu od styrénu, ktorý obsahujú najmä plasty, lepidlá či polystyrén. Zbavujú ovzdušie aj formaldehydu a oxidu uhoľnatého. Svieža zelená rastlina si poradí aj s cigaretovým dymom či so splodinami z plynových varičov. Jedna rastlina zvládne „vyčistiť“ až 200 m2.

Lopatkovec
Vizuálne príťažlivá rastlina sa hodí do bytu aj do kancelárie. Z ovzdušia odchytáva nebezpečné chemické látky ako trichlóretylén alebo formaldehyd.
Dokáže si poradiť dokonca aj s toluénom a xylénom, ktoré sa nachádzajú v lepidlách na koberce. Na slnečnom stanovišti pekne rozkvitne.

Dracéna
V obchodoch ju nájdete v rôznych tvaroch a veľkostiach. Pripomína strom a je nenáročná na starostlivosť.
Vydrží aj v domácnosti ľudí, ktorí k rastlinám nemajú vrúcny vzťah. Vzduch zbavuje formaldehydu, xylénu, toluénu, benzénu aj trichlóretylénu. V jej prípade pozor na zvieratá.
Ak by sa váš pes alebo mačka rozhodli konzumovať listy dracény, riskujú vracanie, hnačky, prípadne aj vznik vyrážky.

Chryzantéma
Známa rastlinka v kvetináči dokáže likvidovať v miestnosti prítomný amoniak. Ten sa často vo forme roztoku nachádza v čistiacich prostriedkoch, ktoré slúžia na leštenie, čistenie skla, porcelánu, antikoru či odstraňovanie väčších nečistôt.
Chryzantémy požadujú chladnejšie miesto, mimo priameho slnka a pravidelnú zálievku.
Kvitne len šesť týždňov v roku a práve v tomto období je účinným čističom vzduchu. Pre zvieratá sú však toxické, preto sa snažte držať psy a mačky mimo dosahu týchto rastlín.

Tenura
Je extrémne odolná a nevyžaduje priveľa starostlivosti. Na začatie procesu fotosyntézy si vystačí len so správnym umiestnením – v polotieni.
Okrem odstraňovania toxínov produkuje veľké množstvo kyslíka, a preto je vhodná napríklad do spálne.

Bambusová palma
Pre zvieratá nie je toxická, no vyžaduje si viac pozornosti svojich majiteľov. Je to vyššia elegantná rastlina, ktorá priestoru dodá veľa zelene. Ovzdušie tiež príjemne zvlhčuje.
Zem, v ktorej je zasadená, treba udržiavať mierne vlhkú a rastlinu občas pretrieť, aby sa na nej nevytvárali pavučiny.

Pre začiatočníkov
Ak s pestovaním rastlín nemáte skúsenosti alebo vám žiadny kvet doma nevydrží, začnite so sukulentmi alebo kaktusmi. Ide o tolerantné rastliny. Napríklad kaktus bude vaše prípadné zanedbávanie prehliadať a po pár rokoch vás prekvapí krásnym farebným kvetom. Väčšina kaktusov vykvitne po troch rokoch. Skvelou alternatívou pre začiatočníkov sú sukulenty vo všeobecnosti. Majú hrubé, masívne listy, ktoré im pomáhajú udržiavať v sebe vodu. Potrebujú len dostatok denného svetla. Ak je to možné, umiestnite ich na okenný parapet. Začať môžete echevériou alebo skalničkou, ktoré sú nenáročné a zároveň vizuálne zaujímavé. Aby vaše rastliny prežili, na spodok kvetináča umiestnite štrk alebo kamienky a so zálievkou to nepreháňajte. Ide o základnú chybu, ktorej sa mnohí dopúšťajú. Nadmerné množstvo vody nemá kam odtekať a spôsobuje hnitie koreňov. Rastlina postupne odumiera.