Súčasťou pracovného tempa počas bežných pracovných dní býva stres. Ten je úplne prirodzenou súčasťou života pracujúcich ľudí a má schopnosť poháňať ich vpred za vykonaním pracovných povinností.
Stres pomáha ľuďom udržať si pozornosť, aktivitu, energiu. Keď však prerazí mieru znesiteľnosti, stáva sa záťažou, ktorej dôsledkom môže byť znížená pracovná morálka, no dokonca aj zdravotné problémy či nespokojnosť na pracovnom mieste.
V dnešnom hektickom svete je to, bohužiaľ, bežný jav. Nadčasy, neľudské deadliny, nedoriešené medziľudské vzťahy a konflikty, nedostatok pracovnej sily, nízke finančné ohodnotenie, pocit nedocenenosti, to všetko aj mnoho iných faktorov môže zamestnancovi spôsobovať stres.
Pozor na chronický stres

Slovenskí zamestnanci podľa štatistického úradu Eurostat trávia v práci priemerne o dve hodiny viac času, ako by mali, čo je jedným z dôvodov, prečo sú neustále v strese.
Neustály a dlhodobý stres, aj keď ho možno intenzívne nepociťujete, môže mať za následok rôzne ochorenia. Medzi ne patria bolesť hlavy, tráviace problémy, nespavosť či oslabenie imunitného systému.
Chronický stres prerastá aj do depresií, zvýšeného krvného tlaku a neskôr v mnohých prípadoch do obezity či kardiovaskulárnych ochorení.
Dôvodom je fakt, že prítomný stres sa niektorí snažia eliminovať nadobudnutím zlozvykov – patria medzi ne fajčenie, konzumácia alkoholu, prejedanie sa a sedavý spôsob života. Všetko so všetkým súvisí.
No pritom na zmenu stačí málo. Podľa psychologičky Petry Solárikovej „aj desať minút v správnom prostredí má potenciál navodiť v stresovanom človeku uvoľnenie“.