V roku 2017 bolo na svete úmyselne zabitých 87-tisíc žien. Toto číslo je len o málo nižšie ako počet všetkých ľudí, ktorí boli v roku 2017 obeťami ozbrojených konfliktov v celom svete. V ich dôsledku zomrelo vo svete 89-tisíc ľudí.
Tretina, konkrétne 34 percent, zo všetkých zabitých žien, zahynula rukou súčasného alebo bývalého intímneho partnera. Ďalších 24 percent zabitých žien zavraždili v roku 2017 ich rodinní príslušníci. Viac ako polovica z celkového počtu ženských obetí teda zomrela kvôli niekomu, koho dôverne poznali.
Aj tieto závery vyplývajú z nedávno zverejnenej štúdie Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC).
Loading
...
Smrť žien nie je náhodná
Smrť žien zabitých intímnymi partnermi zvyčajne nevyplýva z náhodných alebo spontánnych činov, ide o vyvrcholenie predchádzajúceho rodovo podmieneného násilia.

Medzi motívy najčastejšie patrí žiarlivosť a strach z opustenia. Riaditeľ úradu OSN pre drogy a kriminalitu, Jurij Fedotov, označil tento fenomén za podhodnotený a „príliš často ignorovaný."
Väčšina prípadov smrteľného domáceho násilia sa odohráva v Ázii. Agentúra OSN zaznamenala v roku 2017 asi 20-tisíc žien a dievčat zabitých partnermi alebo členmi rodiny.
V Afrike to bolo 19-tisíc prípadov, v Amerike 8-tisíc, v Európe 3-tisíc a v Oceánii tristo.
Loading
...
V snahe pomôcť vládam bojovať proti vraždám identifikuje správa UNODC popri organizovanom zločine aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré sú príčinou tohto problému. Patria medzi ne strelné zbrane, drogy a alkohol, nerovnosť, nezamestnanosť, politická nestabilita v regiónoch a rodové stereotypy.
Dokopy bolo zavraždených 464-tisíc ľudí
Správa celkovo prináša neutešené štatistiky o situácii násilných smrtí. Podľa aktuálnej správy bolo za rok 2017 na celom svete zavraždených 464-tisíc ľudí.

Najčastejšie je na príčine organizovaný zločin. Vraždou a zabitím tak vyhaslo päťnásobne viac ľudských životov ako v rovnakom období vo všetkých vojnových a ozbrojených konfliktoch.
Vo všeobecnosti platí, že až 80 percent obetí násilnej smrti sú muži a najčastejšie sú jej vystavení vo veku od 15 do 29 rokov.
Na rozdiel od žien sú však len zriedkakedy obeťou domáceho násilia. Pre ženy je stále najnebezpečnejším miestom ich vlastný domov.
OSN vo svojej správe prináša aj mapu so skóre krajín a regiónov, ktoré sú v tomto smere pre ľudský život najkritickejšie. Toto skóre násilia sa počíta podľa obetí vrážd na 100-tisíc obyvateľov.
Suverénne najnebezpečnejším regiónom je stredná Amerika, v ktorej ležia krajiny s najvyšším skóre násilných usmrtení ako Salvádor (61,8) Jamajka (57), Honduras (47), Belize (37,9) či Mexiko (24,8). Pre porovnanie Rusko dosahuje skóre násilia 9,2, Afganistan 7,1, Maďarsko 2,5 a Slovensko 1,5.