Zdravé zuby a žiarivý úsmev sú ideálom, ktorý ľudia dosahujú rôznymi spôsobmi. Pri niektorých to vyzerá na poriadne výstrelky, ktoré môžu aj uškodiť, účinok iných je skôr otázny.
Trendy sa menia a v posledných rokoch im intenzívne podlieha aj starostlivosť o ústnu dutinu. Zubné pasty z uhlia, prírodné zubné kefky vyrobené z bambusu, ale napríklad aj skrášľovanie v podobe piercingu či zubných kamienkov.
Ľudí tak pochopiteľne zaujíma, či sú vôbec účinné a zdravé.
Má zmysel domáce bielenie?

Bielenie zubov rozdeľujeme do rôznych skupín na chemické, mechanické, ordinačné či domáce.
Od 60. rokov, keď sa do zubných pást začali pridávať abrazívne látky, ktoré povrch zubov obrúsili a tým získali jasnejšiu, belšiu farbu, sa bieliace prípravky veľmi posunuli vpred.
Spomínané látky ako apatit, sóda či kremičitany však pri dlhodobejšom používaní spôsobovali vysokú citlivosť zubov, odhalené zubné krčky či defekty na zubnej sklovine.
"Postupne sme sa prepracovali k používaniu peroxidu vodíka a karbamid peroxidu vo forme gélu. Dnes máme v EÚ určené ich maximálne prípustné koncentrácie vo voľne dostupných zubných pastách a prípravkoch," vysvetľuje dentálna hygienička Zuzana Koškovská zo zubnej kliniky Dr. Martin.
V drogérii sa dajú kúpiť rôzne zubné pasty, púdre, bieliace perá či ďalšie prostriedky na bielenie zubov. Nie každý produkt označený názvom Whitening má však bieliaci účinok.