V jednom svojom článku ste napísali, že pôrodníci a neonatológovia zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, aby človek v dospelosti netrpel alergiou, obezitou, cukrovkou či astmou. Všetko to má súvis s mikrobiómom. Čo je mikrobióm?
Peter Krcho
- Vyštudoval Fakultu detského lekárstva UK v Prahe, získal atestácie z pediatrie a neonatológie.
- Pracuje na Klinike neonatológie LF UPJŠ a DFN v Košiciach.
- Od roku 2008 je krajským odborníkom pre neonatológiu pre Košický kraj a členom výboru neonatologickej spoločnosti SPS.
- V roku 2006 založil výkonný výbor európskej odbornej spoločnosti Union of European Neonatal and Perinatal Societies.
- Získal viacero ocenení, napríklad v USA za implementáciu validných údajov v neonatológii či Cenu ITAPA za projekt Mobilita v neonatológii.
Zjednodušene by sme mohli povedať, že mikrobióm sú všetky baktérie, ktoré máme na tele alebo priamo v tele, konkrétne v tráviacom trakte, v ktorom tvoria asi 1,5 kilogramový orgán. Túto bakteriálnu kolóniu nazývame aj metagenóm, pre množstvo genetickej informácie.
Pri vaginálnom pôrode, keď by sa dieťa malo prirodzene kolonizovať bakteriálnou flórou matky, sú pôrodníci a neonatológovia tí, ktorí môžu tento proces svojím konaním buď narušiť, alebo podporiť.
Teda cieľom je nerobiť také zásahy, ktoré by zabraňovali osídľovaniu dieťaťa matkiným mikrobiómom?
Pri pôrode dochádza k osídľovaniu, ktoré dáva základ pre imunologické a metabolické programovanie. Teda naštartovanie jeho imunity a metabolizmu. Novorodenec prijíma mnohú bakteriálnu flóru bez toho, aby na ňu reagoval.
Jeho imunitný systém je inak nastavený, práve preto, aby mohol založiť základ pre mikrobióm, ktorý bude v živote jedinca zodpovedný za ochorenia, ktorá sa v budúcnosti objavia alebo nie.
Čo znamená stabilizovať mikrobióm?
Ženy, ktoré porodia prirodzene a zároveň sa stravujú pestro, majú vyrovnanú mikrobiálnu flóru, ktorá pozostáva z niekoľkých stoviek bakteriálnych kmeňov.
Veľa závisí od toho, aký mikrobióm získala matka od svojej matky, akú stravu konzumujeme, pretože bakteriálna flóra závisí od toho, ako vyživuje svoje vlastné baktérie.
Stabilizácia tiež súvisí s tým, aké má človek interakcie so svojím biologickým okolím, s tým, že nekonzumuje nadmerne antibiotiká, jedáva menej chemicky upravených a viac lokálnych potravín a trávi dostatok času v prírode.
Pretaví sa to aj do mikrobiómu novorodencov?

V prvých týždňoch života majú kvalitnejší mikrobióm tí novorodenci, ktorých matky majú v mlieku kvalitnejšie oligosacharidy. Nie je teda závislý len od toho, čím sa dieťa osídli hneď po pôrode, ale aj od zloženia materského mlieka.
To súvisí s pestrou stravou matky. Jedna štúdia ukázala, že zloženie oligosacharidov matiek v Južnej Amerike bolo oveľa kvalitnejšie než u matiek zo Severnej Ameriky.
Prečo to tak bolo?
Zrejme to súvisí s tým, že v Severnej Amerike sa konzumuje viac pasterizovaných a viac chemicky upravovaných potravín a v Južnej je to naopak. Určite je náš mikrobióm ovplyvnený aj tým, čím sa postrekujú naše polia.
Je to veľmi komplexná záležitosť a ukazuje sa, že znalosti o mikrobióme budú v budúcnosti dôležité, aby sme vedeli predchádzať niektorým ochoreniam, ktoré sú ťažko liečiteľné, vrátane zápalových, imunologických, metabolických, ale aj psychologických a psychiatrických ochorení.