Obdobie nacizmu a socializmu znamenalo všetko možné, no okrem iného preverilo odolnosť žien. Ani ony sa nebáli režimu postaviť a bojovať za spravodlivosť.
Mladá Božena bola tiež jednou z tých, ktoré sa aktívne vymedzovali voči politickej situácii v Európe.
V tých časoch len tínedžerka netušila, aký veľký vplyv bude mať jej osoba na slovenský štát, Bratislavu a osud rafinérie Apollo.
Svojho času bola podľa istých švajčiarskych novín najmladšou špiónkou Európy.
Využitý potenciál

Narodila sa 16. júla 1925 v Bratislave. Jej rodičia sa po vzniku slovenského štátu rozviedli a otec, ktorý inklinoval k sociálnej demokracii, odišiel spolu s dcérou do Prahy.
Krátko na to Nemci obsadili Čechy a Moravu a vznikol Protektorát. Trixi, ako ju prezývali, v tom čase navštevovala gymnázium. Občas ich navštívila teta Hrubišová.
Aj keď počas návštev pôsobila ako jednoduchá pani v svetríku, sukni a so šatkou na hlave, nebolo to tak. Táto kultivovaná a vzdelaná dáma bývala v Bratislave a bola významnou členkou slovenského protifašistického odboja.
V ilegálnych kruhoch ju prezývali Biela pani. Ako bezdetná lipla na svojej neteri a od mladosti ju školila v ilegálnej práci namierenej proti nacizmu. Mala sa stať špiónkou.
No Trixi nebola jediná. Ženy ako špiónky mohli dobre plniť tajné misie často práve vďaka tomu, že boli ženy. Využili zbrane, ktoré proti nim nedokázal použiť nepriateľ na druhej strane.
Postavenie slovenských a českých žien a ich angažovanosť v druhej svetovej vojne dodnes nie sú spracovanou témou. Pritom práve špionáž bola jedným zo spôsobov, akým niektoré žili svoje životy. Aj Trixi už ako šestnásťročná veľmi rýchlo zistila, čo sú jej zbrane.