Krásna príroda s turistickými chodníkmi, vodopádmi, výhľadmi, roklinami a kaňonmi. To je Slovenský raj, ktorého najmä severná časť patrí medzi naše najnavštevovanejšie lokality.
Národný park skrýva najdlhší riečny kaňon na Slovensku aj najväčšiu slovenskú ľadovú jaskyňu. Za bránou do tohto prírodného skvostu nájdete napríklad romantickú roklinu Suchá Belá, ktorá je pretkaná rebríkmi, lávkami a stúpačkami.
Nie je náročná a zvládnu ju aj rodiny s deťmi. Ak máte radi výhľady, vyberte sa na Tomášovský výhľad, nachádzajúci sa na 146 metrov vysokej skale, ktorý je tu najobľúbenejším vyhliadkovým miestom.
Za dobrého počasia uvidíte aj Vysoké Tatry. Známe vyhliadky sú aj na Gačovskej a Havranej skale či na vrchu Borovniak.
Najkrajší a najznámejší kaňon v severnej časti Slovenského raja je prielom Hornádu, ktorý je možné aj splavovať na kajakoch, kanoe či nafukovacích člnoch.
Trasa je dlhá takmer 12 km, nástupným miestom je Mýto pri Hrabušiciach a výstupným Čingov.


Počet plavidiel, ktoré sa tu môžu denne plaviť, je kvôli vysokému stupňu ochrany tamojšej prírody obmedzený.
Povolenie na splav vydáva Správa národného parku. Pri nástupnom mieste splavu je pre vodákov k dispozícii infopoint, kde sa môžu aj prezliecť a zložiť si batožinu.
Milovníci ferrát si tu prídu na svoje v rokline Kyseľ. Náučný chodník a ferrata sprístupnená od 15. júna do 31. októbra umožňuje návštevníkom obdivovať a zažiť divokú prírodu netradičnou formou, odlišnou od štandardného sprístupnenia iných roklín.
Turista musí mať potrebné ferratové vybavenie, prilbu a pevnú protišmykovú obuv. Prechod roklinou je možný len v jednom smere zdola nahor. Vstup do rokliny je možný s platným lístkom, ktorý vydáva správa NP Slovenský raj.
V Slovenskom raji je pre návštevníkov, ktorí sa ubytujú v regióne aspoň na dve noci, k dispozícii regionálna turistická karta Slovenský raj & Spiš, vďaka ktorej môžu čerpať početné zľavy na turistické služby buď zdarma, prípadne so zľavou.
Získate ju na recepcii partnerského ubytovacieho zariadenia pri prihlásení sa na pobyt.

Pamiatky UNESCO
Východné Slovensko sa pýši vysokou koncentráciou atrakcií, ktoré sú zapísané na prestížny zoznam svetového dedičstva UNESCO. Z východoslovenskej metropoly Košice je do 100 minút autom dostupných až 18 týchto pamiatok.
Patrí medzi ne napríklad Spišský hrad, ktorý je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe, ale aj Spišská Kapitula, gotický kostolík v Žehre s vysoko umelecky kvalitnými chrámovými maľbami, jaskyne Domica, Gombasecká či Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je jednou z najväčších ľadových jaskýň v Európe.
Na zozname sa nachádza aj Vihorlatský prales, kde sú niektoré buky staré aj 240 rokov.

Najvýchodnejší zástupca všetkých slovenských pamiatok zapísaných na tento zoznam je Chrám prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej.
Zrubová stavba má takmer 300 rokov, pozostáva z malej svätyne, lode a vežičky.
Nachádza sa tu mnoho drevorezieb nesmiernej hodnoty, aj viaceré vzácne ikony, niektoré sú staršie ako samotný kostolík. Ten je vybavený aj audiosprievodcom v šiestich jazykoch.


Za pamiatkami UNESCO sa môžete z Košíc aj v tomto roku vybrať vďaka jednodňovým organizovaným výletom. Dňa 3. augusta sa bude konať jazda za krásami Slovenského krasu.
Navštívite Gombaseckú jaskyňu, v ktorej príroda vytvorila neuveriteľnú sintrovú výzdobu, vydáte sa na turistiku k fascinujúcej Silickej ľadnici, najnižšie položenej ľadovej jaskyni v miernom klimatickom pásme.
Zabaviť sa a zrelaxovať sa budete môcť následne v zrekonštruovanom areáli Gombasek pri jaskyni.
K Vihorlatu, presnejšie k jazeru Morské oko, ktoré je vstupnou bránou do Vihorlatských pralesov a kostolíku v Ruskej Bystrej sa budete môcť 20.júla z Košíc odviezť v rámci špeciálneho jednodňového autobusového výletu s názvom Karpatský oblúčik.

Tokaj
Tokajskú vinohradnícku oblasť na Slovensku tvorí sedem obcí: Bara, Černochov, Slovenské Nové Mesto, Čerhov, Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa a Viničky.
So svojimi zhruba 900 hektármi patrí medzi najmenšie na svete, avšak vína z tejto oblasti sa radia medzi svetovú špičku. Tokajské výberové vína sú vyrábané z tokajských odrôd oxidatívnymi technológiami.
K ich výrobe patria cibéby, bobule hrozna napadnuté ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea, ktorá naruší šupku, z bobúľ sa odparí voda a koncentruje sa cukor. Tvoria sa iba v oblasti Tokaja.
Špecifickú chuť tokajskému vínu dodáva aj slnko a sopečná pôda, ktorá poskytuje viniču potrebné živiny a akumuluje teplo.
O histórii a výrobe tohto vína sa môžete dozvedieť priamo od pestovateľov a producentov tokajského vína, ktorí vám tu radi otvoria svoje staré tufové pivnice a pri degustácii vám dajú relevantné informácie.

Návšteva týchto stáročných vínnych pivníc je výnimočným zážitkom. Niektoré sa skladajú z dlhších sústav chodieb, tá najdlhšia má zhruba 1,5 kilometra.
Neďaleko obce Malá Tŕňa môžete navštíviť aj 12 metrov vysokú vyhliadkovú vežu v tvare suda, ktorá vám poskytne panoramatický výhľad na tokajské vinice. Od 31.8. do 1.9. sa bude v regióne konať bežecko-cyklistické podujatie cez vytýčené trasy vo vinohradoch s názvom Tour de Tokaj.
Pre návštevníkov bude po pretekoch k dispozícii degustácia vín v stredovekých tufových pivniciach.
Do tokajskej vinohradníckej oblasti bude z Košíc od 31. augusta do konca septembra každú sobotu premávať aj mimoriadny turistický vlak, Tokajský express.

Tip z prvej ruky
Odporúča Lenka Vargová Jurková, riaditeľka krajskej organizácie CR Košice región
Rada by som upriamila pozornosť na južnú časť Slovenského raja, ktorá ponúka nádherné scenérie. V období letných horúčav treba vyzdvihnúť možnosť schladiť sa na tri rôzne spôsoby: pri vodách Palcmanskej Maše, na túre Zejmarskou roklinou alebo v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Ak sa vyberiete pod zem, určite si nezabudnite ponožky a nejakú tú vrstvu oblečenia navyše. Aj keď je vonku 30°C a viac, v jaskyni je stále pod bodom mrazu. A už len jeden šikovný cestovateľský tip na záver. Auto nechajte doma a odvezte sa do Slovenského raja mimoriadnym turistickým vlakom Ľadový expres. Aj tieto prázdniny bude premávať každú sobotu z Košíc až k Dobšinskej ľadovej jaskyni.