Ak by malo viac mladých žien záujem o kariéru v digitálnom odvetví a viac z nich by v ňom bolo zamestnaných, predstavovali by nezanedbateľný prínos pre toto odvetvie, ale aj pre udržateľnosť európskej ekonomiky. Vyplýva to zo štúdie Európskej komisie.
Slovensko sa však v tomto ohľade nemá čím chváliť. Podľa Eurostatu bolo u nás v roku 2018 len 12 percent ženských IT špecialistiek. V rámci EÚ na tom boli horšie ako my už len Luxembursko, Grécko, Česko a Maďarsko.
Úvahám o tom, či ísť, alebo nejsť študovať informatiku pritom predchádzajú viaceré okolnosti. Mnohé dievčatá nemajú o tento smer záujem, považujú ho za príliš náročný alebo sa obávajú, že počítačom a technike nerozumejú.
Viaceré z nich tiež odhovárajú rodičia, že svet IT pre ne nie je vhodný. Vyplýva to z najnovšieho reprezentatívneho prieskumu a štúdie Inštitútu pre verejné otázky (IVO) o slovenských ženách a dievčatách v IT sfére.
Pevne rozhodnutých dievčat je málo

IVO realizoval prieskum na vzorke 400 dievčat vo veku 14 až 17 rokov.
Ukázalo sa, že o štúdium informatiky alebo podobného odboru uvažuje celkovo 21 percent z nich.
Ďalších 22 percent si vie predstaviť svoju budúcu kariéru ako programátorky, analytičky, vývojárky, administrátorky sietí, webové dizajnérky, grafičky či multimediálne špecialistky.
Zaujímavé čísla
- Iba 3 percentá dievčat vo veku 14 – 17 rokov sú pevne rozhodnuté študovať informatiku
- 39 percent dievčat si myslí, že musia už vopred vedieť programovať
- 34 percent dievčat si vôbec nevie predstaviť, že by pracovali v oblasti IT
- 54 percent dievčat si myslí, že dokáže pracovať s počítačmi, internetom a rôznymi aplikáciami skôr horšie ako chlapci v ich veku
Zdroj: IVO
„Potenciál dievčat študovať a následne pracovať v tejto oblasti zvyšujú také predpoklady, ako výborné výsledky v škole, relatívne dobrý rozsah a úroveň digitálnych zručností a pozitívny vzťah k informatike na základnej alebo strednej škole. Dôležité je tiež informatické sebavedomie – keď dievčatá veria, že ich zručnosti a schopnosti sú aspoň také dobré ako u chlapcov v ich veku,“ hovorí autor projektu a analytik IVO, Marián Velšic.
Analýza výsledkov prieskumu však ukázala, že len tri percentá dievčat sú pevne rozhodnuté pre štúdium informatiky a až 18 percent o tom uvažuje, no možno sa ešte rozhodnú inak.
Podľa Petry Kotuliakovej, riaditeľky organizácie Aj Ty v IT, ktorá podporuje dievčatá a ženy v IT sektore, môže byť príčinou nerozhodnosti nedostatok informácií o profesiách v IT. To platí aj o podpore zo strany rodičov.
„Väčšina z nich si totiž myslí, že IT rovná sa programovanie. No práve rôznorodosť smerov v IT je najväčším benefitom daného odvetvia, v ktorom sa vedia realizovať naozaj rôzne profily ľudí,“ hovorí Kotuliaková.