Letnú dovolenku si mnohí z nás neodmysliteľne spájajú s knihami a čítaním.
Ani tento rok nie je núdza o zaujímavé novinky na knižnom trhu, ktoré môžu zaujať (nielen) ženské čitateľky.
Inšpirujte sa niekoľkými titulmi, ktoré si môžete so sebou zobrať k vode, na chalupu alebo len tak do záhrady po práci.
Proti všetkým pravidlám - Ariel Levy (Absynt, 2019)

Ariel Levy je americká novinárka a spisovateľka. Rozhodla sa, že na papier zaznamená svoje memoáre, ktoré dostali aj podtitul zápisky zo života.
V mladosti sa rozhodla, že sa stane reportérkou a využije tak všetky svoje schopnosti, ale i vlastnosti, za ktoré ju odsudzovali - živelnosť, prudkosť, snaha byť všade.
Levy jednoducho doslova ide proti pravidlám všetkého - rodiny, viery, konvencií, spoločnosti a v knihe sa postupne vyrovnáva s tým, že aj život má občas hranice a limity, ktoré neprekoná ani ona.
Jej kniha mapuje cestovanie po celom svete, popri ktorom píše portréty nezvyčajných ženských hrdiniek pre časopis New Yorker.
Dobrodružstvo je však pretkané aj sklamaním, stratami a závislosťou. Príde o syna, partnerku aj o dom. Na ich pozadí autorka odvíja svoj príbeh, v ktorom však nechýba ani láska a veľká ženská sila.
Požierači neba - Paolo Giordano (Slovart, 2019)

Autor má na konte už viaceré bestsellery - knihy Osamelosť prvočísiel, Ľudské telo a Čierna a strieborná.
Požierači neba vás zavedú na letný juhotaliansky vidiek, kde sa odohrávajú spletité vzťahy Teresy a troch bratov, ktorí jej náhle vtrhnú do života.
Leitmotívom knihy je mladosť a všetko to, čo s ňou súvisí, vrátane objavovania sexu, viery a lásky.
Giordano má rozprávačský talent a v deji neustále prekvapuje.
Román je však v prvom rade o rôznych druhoch lásky - medzi súrodencami, medzi rodičmi a deťmi, medzi človekom a Bohom, ale aj medzi mladými ľuďmi vzájomne. Sladký a naivný román bez bolesti a sklamania však nečakajte.
Vox - Christina Dalcher (Ikar, 2019)

Ak máte radi dystopiu a zaujal vás napríklad román Príbeh služobnice, o ženskom útlaku v spoločnosti a prekážkach, ktoré im kladie v živote nové nastavenie politiky si prečítate aj v knihe Vox.
Vláda v USA jedného dňa vyhlási, že ženy a dievčatá môžu vysloviť len sto slov denne, a preto im na ruku nasadí slovomery. Kto hranicu prekročí, zasiahne ho elektrický prúd.
V tejto realite musí žiť aj vedkyňa Jean McClellanová. Nemôže pracovať, vzdelávať sa, združovať, iba viesť domácnosť a poslúchať.
Umlčanú ženu však jedného dňa potrebuje prezidentov brat, ktorému po nehode, pri ktorej bolo zasiahnuté jeho rečové centrum v mozgu, dokáže pomôcť len ona.
Hoci téma vyznieva náročne, v skutočnosti sa číta jednoducho a rýchlo. Okrem toho nechýbaju vzťahové zápletky, boj o zabezpečenie dobrého života svojim deťom - najmä dcéram, a tiež tajný odboj, ktorý chce proti patriarchálnemu systému zasiahnuť.
Vzdelaná - Tara Westover (Tatran, 2019)

Neuveriteľný príbeh a život opisuje autorka vo svojej biografii. Tara Westover v nej spomína na svoje detstvo v rodine mormónov a na to, aký vplyv to malo na jej dospievanie.
Najmä v otázke vzdelania, pretože Tara prvýkrát vstúpila do školy ako sedemnásťročná.
Dovtedy mohla ašpirovať akurát tak na úlohu manželky, pomáhať zavárať broskyne do zásoby a variť s mamou bylinné odvary, aby sa pripravovala na koniec sveta. Nikdy nebola u lekára a s rodinou boli izolovaní od bežného života, ani to však nezastavilo jej túžbu vzdelať sa.
Po vzore svojho staršieho brata sa rozhodla aj ona vyskúšať nový život, venovať sa samoštúdiu a napokon vďaka svojim schopnostiam nastúpiť na univerzitu. Študovala psychológiu, politické vedy, filozofiu a históriu, precestovala svet a postupne začala chápať, o čo všetko prichádzala, ale aj klásť si otázku, či nezašla priďaleko.
Nevyliečiteľný romantik - Frank Tallis (Inaque, 2019)

Autor je nielen spisovateľ, ale aj klinický psychológ. A vo svojej knihe nás zavedie práve do tohto sveta, pričom sa zameriava na lásku a všetko, čo v súvislosti s ňou jeho klienti prežívajú, či už sa trápia, alebo veria bludom.
"Som presvedčený, že problémy vyplývajúce z lásky si zaslúžia náležitú pozornosť a že hranica oddeľujúca normálnu lásku od nenormálnej je často nejasná. Dúfam, že toto moje presvedčenie podporia nasledujúce, občas trochu znepokojivé odhalenia," píše sa v anotácii knihy.
Tallis vybral zo svojej praxe nezvyčajné prípady pacientov.
S humorom a nadhľadom, ale veľmi citlivo predstavuje napríklad ženu, ktorá je presvedčená, že jej zubár ju miluje naveky, muža zblázneného do vlastného odrazu, krásku posadnutú bezdôvodnou žiarlivosťou, ale aj nevyliečiteľného romantika, ktorý dlhé roky čaká na svoju bývalú priateľku.
Tŕnistá cesta - Corban Addison (Fortuna Libri, 2019)

Za akú cenu sa vyrábajú tisíce ton výrobkov, tisíce ton oblečenia a za akú cenu prosperujú globálne spoločnosti? Táto kniha je zobrazením zneužívania ľudskej pracovnej sily, na ktorej stojí medzinárodný módny priemysel.
Autor vezme čitateľa na cestu po svete, v ktorom mapuje výrobcov oblečenia od maloobchodníkov cez distribútorov až po lacnú pracovnú silu v sweatshopoch.
Všetko odštartuje tragický príbeh pri veľkej tragickej udalosti - svet obletela šokujúca fotografia tela štrnásťročnej dievčiny, ktorá sa skokom z okna pokúsila zachrániť pred smrťou pri požiari textilnej továrne v Bangladéši.
Okolo tváre mala omotané detské tepláky ako masku, aby mohla dýchať v dyme. Na teplákoch, ktoré šila v čase vypuknutia požiaru, je logo známej americkej odevnej značky.
Tŕnistá cesta je príbehom žien, ktoré pracujú v neľudských podmienkach textilných tovární, je plný zvratov a napätia, pri ktorom si človek kladie dôležité otázky - prečo spoločnosť stále lační po nových módnych trendoch, keď niekde na opačnej strane Zemegule možno pracuje vykorisťovaný moderný otrok?
V príbehu hrajú hlavnú rolu Sonia, Hashel a Alyia a dozvedáme sa o tom, ako sa porušujú bezpečnostné predpisy v továrňach, ako prebieha sexuálne zneužívanie a finančné vydieranie pri práci, ktorej podmienky vôbec nie sú dôstojné.
Černobyľská modlitba - Svetlana Alexijevič (Absynt, 2017)

Seriál Černobyľ spôsobil búrku medzi divákmi, ktorí si ho okamžite zamilovali. Jeden z príbehov, ktorý sa v ňom odohráva, pritom pochádza z knihy Svetlany Alexijevič.
Jej kniha Černobyľská modlitba síce nie je novinkou, no ponúka koláž ľudských osudov na pozadí jadrovej katastrofy. Autorka spísala zbierku reportáží, ktoré zbierala dlhé roky.
Neponúka však len holé fakty o tom, čo sa stalo, prečo a kto za to bol potrestaný, ale najmä ľudské príbehy a znepokojivé rozprávanie plné emócií, spomienok, bolesti.
Prostredníctvom výpovedí pozostalých, hasičov, bývalých zamestnancov, z ktorých každý má svoj vlastný „černobyľský príbeh“, skladá autorka kroniku nie tak dávnej minulosti.