Naše veľhory aktuálne zaradil portál Lonely Planet na prvú priečku top destinácií Európy. Označil ich ako raj dobrodruhov a miesto, ktoré očarí vodopádmi, vysokohorskými lúkami či jazerami.
Okrem klasických výletov na Lomnický štít, Rainerovu chatu, okolo plies, k vodopádom Studeného potoka a k vodopádu Skok tu môžete vyskúšať aj najmodernejšie atrakcie, ako sú digitálna galéria Poliankovo v Tatranskej Polianke, múzeum trick-artu a optických ilúzií Tricklandia v Starom Smokovci, prípadne Kvantarium s rôznymi interaktívnymi exponátmi, multimediálnymi a svetelnými šou v hoteli na Hrebienku.
Spoznať tatranskú prírodu môžete aj v botanickej záhrade TANAP-u a v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici.

Slovenské opálové bane
Táto turistická lokalita a technická pamiatka sa nachádza v pohorí Slanské vrchy. Opálové bane sú známe už stáročia po celom svete a opály, ktoré sa tu vyťažili, sú vysoko cenené pre svoju jedinečnosť, kvalitu a farebnosť.

Využívali sa najmä v zlatníctve a klenotníctve, zdobili sa nimi aj na kráľovských dvoroch. Známym produktom tamojších bani je napríklad opál Oheň trójsky, ktorý nosila Napoleonova manželka Jozefína, či opál Harlekýn, ktorý je dnes vystavený vo viedenskom prírodovednom múzeu.
Pre verejnosť je sprístupnený 1300 metrov dlhý prehliadkový okruh s výkladom o živote a práci baníkov. Deti tu určite zaujme legenda o víle Libanke, ktorá darovala drahý opál miestnemu pastierovi.
Od baní je to len kúsok do rekreačnej oblasti Sigord s vodnou nádržou, kde sa nachádza novo zrekonštruovaná lodenica, mólo, možnosti člnkovania aj náučný chodník okolo nádrže tzv. Sigordské kolečko.

Spišská Belá
Mesto je rodiskom svetoznámeho vynálezcu, zakladateľa modernej optiky a fotografie, Jozefa Maximiliána Petzvala. Preslávil sa vďaka objektívu Petzvala a Dietzlera, ktorý spôsobil revolúciu vo fotografovaní.

Okrem toho navrhol osvetľovacie a premietacie prístroje, zdokonalil mikroskop aj ďalekohľad. V meste navštívte jeho múzeum s dokumentáciou jeho objavov a stovkami exponátov z histórie fotografickej optiky.
Vybrať sa tu môžete aj do kaštieľa Strážky, v ktorého priestoroch sa nachádzajú expozície s dielami Ladislava Mednyánszkeho, plastík 20. storočia, či zbierky historickej knižnice a mobiliár.
Neďaleko mesta sa nachádza aj Beliansky rybník, Belianska jaskyňa a pre nadšencov vysokohorskej turistiky je tu možnosť výstupu na horskú chatu Plesnivec v Belianskych Tatrách.

Lačnovský kaňon
V národnej prírodnej rezervácii Kamenná baba pri obci Lipovce sa nachádza zhruba dva kilometre dlhý Lačnovský kaňon.

Dolina je lemovaná skalnými stenami, nájdete tu aj tu vodopády a bizarné skalné útvary. Najznámejšími sú 60 metrov vysoký Mojžišov stĺp, skalná brána Vrátnica či útvar Kamenná baba, ktorý na prvý pohľad pripomína skamenenú ženu. K tomuto útvaru sa viaže legenda.
Skamenenou ženou je vraj zlá macocha, ktorá sa chcela zabaviť malého plačúceho dieťaťa a zhodiť ho do rokliny. Udrel však do nej blesk a na mieste skamenela. Do kaňonu vedie náučný chodník z obce Lipovce, prípadne z osady Lačnov. Náročnejšie miesta disponujú schodmi, reťazami aj rebríkmi, takže na túru sa môžete vybrať bez akejkoľvek špeciálnej výbavy.
Celú trasu zdoláte pohodlne za približne 45 minút, s deťmi to potrvá o trochu dlhšie.
V okolí sa môžete vydať na ďalšie atraktívne miesta, akým je napríklad jaskyňa Zlá diera, ku ktorej sa dostanete po upravenom chodníku z Lipoviec.
Najväčšiu pozornosť v nej púta 30 metrov široká Katarínska hala, ale aj Jazierko šťastia, ktoré podľa legendy obľubovali najmä mladé devy. Keď si doň namočili prsty, do roka si našli lásku.

Kraj pod Duklou
Dukliansky región neďaleko Svidníka je známy najmä pamätníkom Československej armády, ktorý je pripomienkou Karpatsko-duklianskej vojenskej operácie, ktorá sa tu odohrala v roku 1944.

Počas bojov v nej padli desaťtisíce sovietskych a československých vojakov. Pamätník je súčasťou areálu, ktorý tvorí vojenský cintorín aj vyhliadková veža. V areáli tohto múzea v prírode, ako aj okolo cesty do Svidníka sú rozmiestnené desiatky kusov vojenskej bojovej techniky z obdobia druhej svetovej vojny.
Okrem pamätníka a veže je tu navštevované aj Údolie smrti pri obci Kapišová. Práve na tomto území sa odohrali najťažšie tankové boje operácie. Expozície Vojenského historického múzea vo Svidníku dokumentujú priebeh bojov.
Uvidíte tu aj rôzne zbierky zbraní a nálezov, ale aj autentické vojnové fotografie. V meste sa nachádza aj unikátne a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku Múzeum ukrajinskej kultúry. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom.
Príjemné letné osvieženie si v meste užijete vo vodnom svete Aqua Ruthenia s vnútorným aj vonkajšími bazénmi, šmýkačkou a bazénom s umelými vlnami.

Pieniny
Hlavnými lákadlami regiónu sú najmä krásna príroda, splavovanie rieky Dunajec na goralských drevených pltiach či miestne minerálne pramene.

Jednou z najnavštevovanejších lokalít v regióne je Červený Kláštor, kde sa nachádza kartuziánsky kláštor. Z mníchov, ktorí tu žili až do konca 18. storočia, sa preslávil najmä mních Cyprián, ktorý bol zberateľom liečivých bylín.
Vytvoril unikátny herbár, ktorý môžete vidieť v expozícii tamojšieho múzea a založil tu aj široko-ďaleko známu lekáreň. Legenda hovorí, že si vyskúšal aj lietanie. Použil na to vlastnoručne zhotovené krídla, na ktorých podľa legendy zletel z Troch korún v Pieninách.
V Červenom Kláštore sa nachádzajú aj liečebné a klimatické kúpele Červený Kláštor Smerdžonka zamerané na liečbu chorôb pohybového aparátu, kožných a neurologických chorôb či liečbu porúch tráviaceho ústrojenstva.
K liečbe tu využívajú prírodnú liečivú minerálnu vodu z miestneho prameňa, ktorú tu môžete ochutnať priamo z prameňa, aj keď nie ste kúpeľným pacientom. Viac sa o výletných tipoch Prešovského kraja dozviete na Severovychod.sk.

Tip z prvej ruky:
Odporúča Martin Janoško, výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska
Objavovať turistické atrakcie Prešovského kraja môžete aj inak, napríklad s legendárnymi hrdinami obľúbeného projektu LEGENDARIUM. Od polovice júna do polovice septembra 2019 sme pre rodiny s deťmi pripravili pestrý program plný výletov, poznávania a zábavy. Projekt vám prostredníctvom legiend a príbehov predstaví 20 lokalít Prešovského kraja, kde 20 legendárnych hrdinov zavedie turistov na rôzne historické, zábavné, kultúrne a rekreačné miesta. Pred vchodmi do rôznych objektov v týchto lokalitách uvidia návštevníci fotopostavičku z miestnej legendy. Na vyše 50 miestach môžete získať k vstupenke nálepky a komiksy a zapojiť sa do súťaže o zaujímavé výhry pre celú rodinu, získať rôzne zľavy a pod. Viac na Legendarium.info.