V auguste 1888 sa Bertha Benz spolu so svojimi synmi rozhodla navštíviť rodinu a vycestovala z Mannheimu do Pforzheimu.
Nebolo by na tom možno nič výnimočné, keby nešlo o jednu z najvýznamnejších ciest, ktorá výrazne ovplyvnila históriu automobilizmu.
Bertha sa automobilom poháňanom benzínovým motorom na cestu dlhú takmer 100 kilometrov totiž vybrala ako prvý človek v histórii.
Keď vizionárka stretla génia
Narodila sa 3. mája 1849 do rodiny truhliarskeho majstra v nemeckom Pforzheime. Už ako malá si predsavzala, že bude odvážna a pôjde vždy za tým, čomu verí. Bertha dospela a stretla muža menom Karl Benz (neskôr si zmenil meno na Carl Benz).
Považuje sa dnes za jedného z „otcov automobilu“. Bol geniálny, inteligentný a inovatívny konštruktér. V schopnosti uspieť mu však bránili jeho ostýchavosť a plachosť.
V hlave nosil nápad na vozidlo poháňané výbušným plynovým motorom a sníval, že raz bude brázdiť okolité cesty. Bertha v ňom videla potenciál a verila jeho nápadom.

Dokonca si od otca vyžiadala, aby jej veno vyplatil skôr a do nápadov svojho muža sa rozhodla investovať. Ešte neboli zosobášení, no ona sa rozhodla, že pri ňom musí stáť a nadchla sa myšlienkou cestovania autom.
Od roku 1871 Karl Benz vlastnil firmu s materiálmi na výrobu strojov a zariadení so spoločníkom Augustom Ritterom. Bola však v dlhoch.
Peniaze z vena teda použili na ich splatenie a tiež na zariadenie Karlovej mechanickej dielne. Karl nebol človek, ktorý by zmýšľal podnikateľsky.
Vizionárstvo a ambicióznosť prenechal svojej partnerke. Vzali sa v roku 1872.
Vynálezca o Berthe neskôr napísal:
„Po mojom boku stála idealistka, ktorá vedela, čo chce, a to znamenalo prechod z môjho malého a úzkeho horizontu na horizont veľký, široký a jasný. S ňou všetko, čo až doposiaľ bolo obyčajným snom, dostalo okamžite krídla a stalo sa skutočnosťou.“