Keď pred rokom britské BBC publikovalo reportáž o rodičoch, ktorí preventívne, a teda zbytočne a škodlivo podávajú svojim deťom sirup calpol, strhla sa menšia lavína.
Sirup s paracetamolovou účinnou zložkou a jahodovou príchuťou tlmí bolesť, znižuje horúčku a je liekom prvej voľby pri mnohých zdravotných ťažkostiach vrátane bezsenných nocí pri raste zubov a preventívnym opatrením proti stúpajúcej teplote pri očkovaní. Aj v prípade vymenovaných problémov je užívanie liekov často zbytočné.
Ešte horšie vyznieva v tomto kontexte skutočnosť, že mnoho rodičov podáva deťom tieto prípravky pre vlastný lepší pocit.
Britské médiá sa téme odvtedy venujú s patričným dôrazom. Nielen bulvárne noviny ako The Sun či Mirror označujú tento sirup za „heroín detstva“, no i seriózny The Guardian sa pýta, prečo sú rodičia závislí od sirupu calpon.
Do istej miery je toto počínanie pochopiteľné. Choré a mrzuté dieťa často nie je najlepší spoločník. Je plačlivé, vzdorovité a rodičia môžu po lieku siahnuť aj preto, aby ho utíšili. Je to však naozaj treba?
Rady z rodičovských webov

Slovenskí rodičia nie sú v súvislosti s touto problematikou upriamení na jediný liek. Sirupy a čapíky na tlmenie bolestí a znižovanie teploty sa u nás používajú nielen s účinnou zložkou paracetamolu (napríklad paralen či panadol), ale aj s účinnou látkou ibuprofén (napríklad nurofen a ibalgin ). Rovnako ako v Británii aj u nás môže byť problematické ich nadužívanie či nesprávne podávanie.
Na fórach webu Modrý koník, zameraného na materstvo a rodičovstvo, možno poľahky nájsť množstvo diskusných vlákien o ich správnom, nesprávnom, ale aj preventívnom užívaní. Matky si vymieňajú informácie a skúsenosti napríklad o tom, či je lepšie po očkovaní podať dieťaťu liek s paracetamolovou, alebo ibuprofénovou zložkou.