Človek zvyknutý na kvalitné zrakové vnemy môže obmedzenie zraku vnímať veľmi negatívne.
Dôvodov na nepohodlie očí môže byť veľa, pričom prejavy sú rôzne. Nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie, začervenanie alebo pocit cudzieho telesa v oku sú len zlomkom toho, čo môžete prežívať. Zrak, ak nám slúži, považujeme za samozrejmosť.
Existuje však niečo ako starostlivosť o oči? Určite áno, no nedá sa zhrnúť do pár jednoduchých krokov.
Ide o preventívne úkony a šetrenie zraku, ktoré možno opísať rôznymi spôsobmi. Stačí sa vyhnúť niekoľkým typom rizikového správania, ktorého sa mnohí dopúšťame.
Používanie šošoviek

Pri nosení kontaktných šošoviek môžu nastať situácie, keď vás začnú páliť, svrbieť či bolieť oči. Nemenej výnimočné je napríklad nadmerné slzenie, znížená ostrosť videnia či vysoká citlivosť na svetlo.
Takéto stavy, samozrejme, nie sú žiaduce. Za najvážnejší prečin považujú oční lekári nosenie kontaktných šošoviek bez pravidelnej lekárskej kontroly.
Oftalmológovia upozorňujú, že človek, ktorý dlhodobo nosí kontaktné šošovky a s dioptrickými okuliarmi ich takmer vôbec nestrieda, by mal podstúpiť kontrolu zraku každé tri mesiace.
Mnoho ľudí však na varovný prst zabúda a šošovky si kúpi aj bez toho, aby boli poučení s rizikami ich nosenia pri kúpe prvého balenia.
„Pred pätnástimi rokmi ľudia ešte rešpektovali názory očného lekára. Šošovky neboli jediným dioptrickým riešením. Predstavovali iba alternatívu korekcie videnia. Nosili ich pár hodín počas dňa, večer a cez víkendy si ich vybrali. Dnešný svet však vyžaduje neustále vysoké nároky na výkon a na to byť za každú cenu perfektný. Namiesto 6 – 8 hodín denne ich pacienti v očiach nechávajú 12 – 14 hodín denne. Občas s nimi zaspia a nevyberú si ich ani počas víkendov. To môže spôsobiť katastrofu, v niektorých prípadoch aj oko natrvalo poškodiť,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička Miriam Záhorcová z očnej kliniky NeoVízia.
Dočasnej úľave pri podráždených očiach pomáha zvlhčovanie očí umelými slzami, trvalejším napríklad laserová operácia.
Oku možno uľaviť tiež striedaním šošoviek s okuliarmi. Cudzie teleso v oku predsa len ostáva cudzím rušivým elementom, ktoré môže zrak dráždiť a zbytočne namáhať.
Syndróm počítačového videnia
Dlhodobý pohľad na monitor či obrazovku núti naše oči, aby pracovali intenzívnejšie. Oči sú často preťažené a vznikajú problémy. Príznaky nadmerného zaťaženia očí sú väčšinou prechodné.