Zatiaľ čo v civilnom živote je nosenie vysokých podpätkov slobodnou voľbou, v tom pracovnom ide často o akúsi povinnosť, ktorú nariaďuje firemný dress code. S týmto problémom sa dlhodobo boria ženy vo viacerých krajinách a najnovšie sa proti povinnému noseniu lodičiek do práce ozvali Japonky.
Už vyše 27 a pol tisíca ľudí v celej krajine podpísalo petíciu, ktorá žiada tamojšiu vládu, aby firmám zakázala vyžadovať od žien nosenie vysokých opätkov.
Hnutie za zmenu pracovného dress codu dostalo názov #KuToo, ktorý je odvodený od japonských výrazov pre topánku (kutsu) a bolesť (kutsuu). Stojí za ním herečka Yumi Ishikawa, ktorá ho rovnomenným hashtagom spustila na Twitteri a opísala svoju skúsenosť s tým, že bola v práci nútená dlhé hodiny stáť v lodičkách, informuje New York Times.
Vláda nechce riskovať

Ishikawa sa vyjadrila, že ide o rodovú diskrimináciu a po odovzdaní petície ministerstvu zdravotníctva a práce povedala, že niektorí predstavitelia vlády na jej snahu zareagovali skepticizmom.
Vyjadrili sa vraj, že bude ťažké zmeniť legislatívu, kým sa nezmení pracovná kultúra.
"Myslím si, že vláda a korporáty nechcú riskovať a zmeniť spoločnosť," povedala v utorok líderka hnutia.
CNN cituje predstaviteľa ministerstva, podľa ktorého vláda neplánuje zmeniť pravidlá týkajúce sa pracovného dress codu. V súčasnosti v krajine neexistuje zákon, ktorý by zamestnávateľom zakazoval vyžadovať od svojich podriadených určitý typ oblečenia.
Ministerstvo argumentovalo, že aj muži sa musia podriaďovať pravidlám obliekania do práce a sú nútení nosiť napríklad kravaty a kožené topánky.