Často zabúdame na to, že keď dôjde na tému práce, ľudia sa nedelia len na dve skupiny - tých, ktorí tú svoju milujú a cítia sa v nej skvele a tých, ktorí svoju prácu neznášajú, ale nejako ju pretrpia.
Obrovskú skupinu tvoria aj ľudia, ktorí v zásade so svojou prácou nie sú nespokojní, skôr naopak. Našli by na nej síce nejaké chybičky, no tou najväčšou je pre nich asi to, že z práce necítia naplnenie a zadosťučinenie.
Môžu mať napríklad problém s tým, že v nej nevidia až taký zmysel alebo rukolapné výsledky svojho snaženia. Prípadne nemajú jasne stanovené ciele.
Podľa psychológov a personalistov však okrem zmeny zamestnania existuje aj niekoľko ďalších spôsobov, ako sa v práci cítiť spokojnejšie a šťastnejšie a ako si vytvoriť zmysluplnejšie pracovné prostredie.
"Práca môže byť stresujúca, ale neznamená to, že v nej nemôžete dosiahnuť pocit šťastia. Je to kľúčové pre zamestnanca aj zamestnávateľa. Aby ste sa vyhli vyhoreniu a zmaximalizovali svoju kreativitu a produktivitu, uistite sa, že pracujete v prostredí, v ktorom môžete prosperovať," povedal pre Business Insider spoluzakladateľ a šéf spoločnosti Teem, Zach Holmquist.
Čo teda radí veda a kariérni experti?
1. Zistite, čo vás motivuje

Ak viete, kde chcete byť o rok, o tri alebo o päť, bude oveľa jednoduchšie nájsť v práci zmysel a aj smerovanie pre seba samých.
Podľa Kiry Nurieliovej, riaditeľky Harmony Strategies Group, sú mnohí ľudia v práci nešťastní, pretože stále neprišli na to, čo ich motivuje. "Do hĺbky si premyslite, ako definujete radosť z práce, úspech a naplnenie a pozrite sa na to, ako to korešponduje s tým, čo v práci robíte," povedala pre Business Insider.
Možno nájdete motiváciu v projektoch, na ktorých pracujete, alebo ľuďoch, ktorými ste obklopení.
2. Zamyslite sa, prečo v tejto práci ste
Nezabudnite si z času na čas pripomenúť, prečo ste vlastne túto prácu prijali a prečo ste sa do nej tešili. Väčšinou sme pred nástupom do novej práce vzrušení z niečoho nového, no časom zabúdame, prečo nám vlastne pripadala zaujímavá a zmysluplná.
3. Nebuďte k dispozícii nonstop
Ak nejde o urgentný prípad alebo nevyhnutnú pomoc kolegom, nikto by nemal byť nútený byť k dispozícii 24 hodín denne. Holmquist tvrdí, že organizácie by nemali vytvárať také pracovné prostredie, v ktorom majú ľudia pocit, že sú stále "zapojení" do práce.
Dôležité je tiež vytvoriť si správny balans medzi pracovným časom a voľnom. Starať sa o seba, mať dostatočne naplnený voľný čas, dostatok kvalitného spánku a zdravý životný štýl, sú dôležitými faktormi, ktoré hrajú rolu aj pri pocite šťastia a pohody v práci.