SME
Streda, 26. jún, 2019 | Meniny má Adriana

Chystáte sa do Tuniska? Týchto päť miest by ste mali navštíviť

Krajina je rajom pre potápačov aj milovníkov histórie.

Pláž v Monastire a Ribat Pláž v Monastire a Ribat (Zdroj: Pavol Urbánek)
Článok pokračuje pod video reklamou

Polostrov Cap Bon

Hlavným lákadlom Tuniska sú nádherné pláže. Na juhu sú pláže z jemného piesku, sever krajiny má zaujímavé skalnato-piesočnaté. K tým najkrajším plážam patria tie na polostrove Cap Bon.

Pláž El Mansoura s bielym pieskom a s neskutočne čistým morom je právom označovaná za najkrajšiu tuniskú pláž.

Nachádza sa pri meste Kelíbia, ktoré je známe svojím rybárskym prístavom, festivalom amatérskych filmov a pevnosťou zo 16. storočia. Ďalšou obľúbenou plážou na tomto polostrove je piesočná pláž El Haouaria obklopená skalnatým pobrežím. Z tunajšieho kameňolomu bolo postavené Kartágo i Medina v Tunise.

A z tohto výbežku je to aj najbližšie do Európy, keďže na taliansky ostrov Sicília je to odtiaľto len 138 km.

Je to aj oblasť, kde od marca do mája môžete pozorovať kŕdle migrujúcich vtákov a medzi nimi aj množstvo dravcov. Vďaka tomu je tu stáročná tradícia sokoliarstva a v júni sa tu koná medzinárodný festival sokoliarstva.

Na západnom pobreží polostrova nevynechajte návštevu kúpeľného mestečka Korbous, ktoré bolo známe už od čias Rimanov.

Prečítajte si tiež: Sicília je hitom leta, toto je šesť miest, ktoré musíte vidieť

Dnes si tu kúpeľní hostia liečia v siedmich teplých a studených prameňoch kožné choroby, artritídu, reumatizmus a niektoré choroby nervového systému.

Unikátom je kúpanie v Stredozemnom mori, do ktorého priamo zo skaly vyteká až 59°C vrelý prameň Ain el Atrous, s vysokým obsahom sírnatých solí. Správnym strediskom celého polostrova Cap Bon i regiónu je mesto Nabeul, kde narazíte taktiež na pekné piesočnaté pláže.

Nabeul je centrom tuniského hrnčiarstva, ktorého tradícia siaha až do rímskych čias.

Každý piatok sa tu koná trh, kde okrem keramiky môžete kúpiť aj pikantné červené papričky, z ktorých sa vyrába tradičná tuniská pochutina, papriková pasta - harrisa, bez ktorej sa nezaobíde žiadna tuniská domácnosť.

Hammamet

Dvanásť kilometrov od Nabeulu sa nachádza jedno z hlavných tuniských letovísk, mesto Hammamet. Stojí tu pevnosť a staré mesto - medina, oboje postavené Arabmi v 10. storočí.

Hammamet Beach poskytuje pláže so svetlým pieskom a teplou vodou s bohatým podmorským životom. Sú tu jedny z najlepších podmienok na potápanie v Tunisku. Smerom na východ prechádzajú hotely a pláže pod mesto Nabeul a smerom na západ, na druhej strane zálivu, leží moderné Yasmine Hammamet.

Je to najväčší hotelový komplex moderných hotelov v tejto lokalite a pripomína bulharské Slnečné Pobrežie alebo Zlaté Piesky. Veľa hotelov sa tu zameriava na kongresovú turistiku.

Sousse

Prímorské letovisko Sousse je tretím najväčším mestom Tuniska. Je to mesto kontrastov so starodávnou medinou s hradbami, mešitou, opevneným kláštorom- Ribatom, trhoviskom a ďalšími pamiatkami, ktoré je zapísané na zozname UNESCO, ale má aj moderné výstavné ulice a chudobné predmestia.

Prečítajte si tiež: Päťkrát Tunisko - prevedieme vás jeho najpríťažlivejšími miestami

Nájdete tu aj krásne, aj keď dosť preplnené pláže s tyrkysovou vodou. Súčasťou tohto letoviska je aj 7 km vzdialené, v roku 1979 moderne vybudované Port El Kantaoui.

Toto miesto na pobreží je plné elegantných butikov, pláží, moderných hotelových rezortov a reštaurácií na nábreží. V okolí prístavu, v ktorom kotvia jachty zámožných stredomorských cestovateľov, panuje čulý ruch.

Súčasťou tohto strediska je aj najkrajšie tuniské 36 jamkové golfové ihrisko, ktoré celoročne obľubujú vyznávači tohto olympijského športu.

Monastir

Oproti rušným Soussám pôsobí neďaleký Monastir ako oáza pokoja. Je to obľúbené turistické centrum, pre svoj pokoj, čistotu a ľahkú orientáciu.

V Monastire máte všetko po ruke. Pri meste sa nachádza aj medzinárodné letisko prvého tuniského prezidenta Habiba Bourguiba.

Toto letisko je východiskovým bodom aj pre turistov smerujúcich do Sousse či Mahdie. V centre mesta stojí mauzóleum a mešita tohto prezidenta, ktorého si Tunisania dodnes považujú.

Nie len preto, že stál na čele osamostatnenia sa od Francúzska, ale najmä pre jeho reformy, ktoré z Tuniska spravili moderný arabský štát.

Z hľadiska pamiatok je Monastir zaujímavý okrem mediny a Veľkej mešity aj Ribatom, opevneným kláštorom z 9. storočia. Súčasťou tejto impozantnej stavby je aj malé múzeum. Prekrásny výhľad na celé mesto a pobrežie je z kamennej veže.

Pravú atmosféru Tunisu zažijete aj na pláži Monastir Beach, kde budete relaxovať na pláži zo zlatistého piesku s pozlátenými hrotmi minaretov v pozadí.

Kairouan

Náboženské centrum krajiny, Kairouan, je vysokými hradbami obohnané sväté mesto islamu, štvrté v poradí po Mekke, Medine a Jeruzaleme.

Prečítajte si tiež: Neobjavená krása Čiernej Hory: Vycestujte toto leto na Balkán

Najposvätnejším miestom v meste je Veľká mešita so štvorcovým nádvorím obohnanom stĺporadím zo stĺpov antických pamiatok a 32 m vysokým minaretom.

Do samotnej modlitebne nemôže nemoslim vstúpiť, ale cez otvorené dvere si spravíte o tomto priestore celkom dobrú predstavu. Ďalším posvätným miestom je mauzóleum Sidi Sahab tiež nazývané Barbierova mešita.

Sidi Sahab bol Mohamedovýcm spoločníkom, ktorý stále nosil so sebou niekoľko chlpov z jeho fúzov, preto tento nezvyčajný názov mešity. K turisticky vyhľadávaným miestam mediny patrí aj Bir Barouta, studňa zo 17. storočia so zázračnou vodou, ktorú čerpá ťava.

Vraví sa, že kto sa vody napije, do Kairouanu sa opäť vráti. Kairouanská medina s Veľkou mešitou je právom zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Tunis

Hlavné mesto Tunis má tiež starodávnu medinu zapísanú na zozname UNESCO, stredoveké štvrte (suky), ale aj obrovské moderné predmestie a prístav. Centrom metropoly je bulvár Habiba Bourguibu, ktorý vedie od prístavu k medine.

Architektúra bulváru pochádza ešte z čias francúzskej kolonizácie. Je tu množstvo obchodov, kaviarní, hotelov, ale narazíte aj na secesnú budovu Národného divadla či katolícku katedrálu Vincent de Paul.

Na konci bulváru stojí brána do mediny Porte de France. Hlavnou pamiatkou mediny je mešita Al Zaytuna (Olivová mešita) . V bývalom bejovom paláci sídli národné múzeum Bardo, kde sa nachádza množstvo mozaík z neďalekého Kartága. Slávne Kartágo kedysi založené Feničanmi je dnes jedným zo severných predmestí Tunisu.

Nachádza sa tu rozsiahly archeologický komplex, ktorému dominujú Antóniove kúpele a Múzeum Kartága.

Hneď vedľa Kartága sa nachádza modro-biela dedinka Sidi Bou Said. Biele domčeky s typickými modrými dverami a oknami pripomínajú architektúrou Andalúziu. Ak si chcete v Tunise užiť aj pobyt pri mori, odporúčame vám pláž La Marsa. Pokojné vody a piesčitá pláž sú vhodné aj pre tých najmenších.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 2. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 3. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 4. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 5. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 6. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti?
 7. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas
 8. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska
 9. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie?
 10. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 1. Proti pojistným podvodům pomůže autokamera Mio MiVue 785 Touch!
 2. Gartner označil Atos za lídra
 3. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 4. Tepelné hospodárstvo Moldava pokračuje v modernizácii
 5. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 6. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 7. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 8. Ľadový expres sa vracia! Kam si vyraziť?
 9. Unikátna liečba kĺbov a chrbtice v Leviciach odstráni bolesť
 10. Ready-made spoločnosť a jej nevýhody
 1. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie? 21 276
 2. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas 19 221
 3. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska 11 960
 4. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 10 112
 5. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 7 045
 6. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti? 4 558
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne. 3 945
 8. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu 3 438
 9. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 3 057
 10. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 2 855

Téma: Svetový oceán


Hlavné správy zo Sme.sk

Tisíce exekúcií skončia aj bez amnestie. Parlament schválil ich zastavenie

Exekútori varujú, že novinka povzbudí špekulantov.

Kubovičovú do funkcie vymenoval šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Padne či nepadne český premiér? Fico 2018 nie je Babiš 2019 (píše Petr Šabata)

Babiš má na svojej strane prezidenta.

Český premiér Andrej Babiš.