Ako byť dokonalý so všetkými nedokonalosťami, ktoré na sebe my alebo naše okolie pozorujeme?
Stačí len byť a veriť si, nech to znie ako akokoľvek veľké klišé. Každý z nás na svojom tele pozoruje nejakú chybu, menšiu či väčšiu. Niektorí si želáme, aby tie pehy z líc zmizli, iným prekáža nejaké znamienko, ďalším krivý nos.
Ľudia sa rodia s rôznymi fyziologickými črtami, ale aj rôznymi ochoreniami či poruchami. Ak však neohrozujú celkové zdravie, nemusia ovplyvniť kvalitu života.
Najmä koža je povrch, ktorý na tele len ťažko skryjeme, rovnako aj jej poruchy. Na svete sú však ľudia, ktorí sa nenechali kožnými poruchami zneistiť a aj napriek nim ich možno považovať za krásnych a silných.

Búrajú tradičné štandardy a predstavy o kráse, aj keď ich „problém“ je viditeľný už z diaľky. Ide len o uhol pohľadu a inakosť.
Tá je však v dnešnej spoločnosti skôr žiadaná a zároveň príťažlivá.
Vie to aj niekoľko známych osobností, ktoré nevšedné prejavy na koži využili vo svoj prospech a stali sa tak symbolmi boja proti predsudkom a za uvoľnenejšie vnímanie toho, čo v skutočnosti znamená krása.
Winnie Harlow
Jej skutočné meno je Chantelle Brown-Young. Modelka má kožné ochorenie vitiligo, ktoré sa prejavuje stratou pigmentu, čo na koži vytvára biele škvrny.
Vzhľadom na to, že táto mladá žena má tmavšiu pleť, choroba je ešte výraznejšia. Biele škvrny má Winnie na celom tele aj na tvári. V minulosti priznala, že ako mladé dievča bojovala s myšlienkami na samovraždu.
Ako devätnásťročná sa však zúčastnila na súťaži America´s Next Top Model a vyhrala ju ešte pod svojím skutočným menom Chantelle Brown-Youngová. Svoje ochorenie premenila na symbol, na jedinečnosť, ktorou sa odlišuje od ostatných kolegýň – modeliek.
Dnes má štíhla kráska dvadsaťštyri rokov a viac ako šesť miliónov fanúšikov na sociálnych sieťach.
Aj keď nechcene, Winnie sa stala hovorkyňou všetkých, ktorý trpia ochorením vitiligo, je žiadaná všetkými svetoznámymi značkami a nedávno sa dokonca pridala medzi „anjelikov“ značky Victoria´s Secret.

Mirian Njoh
Predseda Albínskej spoločnosti v Keni Alex Munyere sa v minulosti vyjadril, že treba spraviť viac, aby sa odstránili mýty o albínoch a predišlo sa ich zastrašovaniu, ktoré im spôsobuje traumu.

„Ľudia s albinizmom trpia stigmatizáciou a vyrastajú bez rodičov. Keby sme ich vedeli viac oceniť, narušili by sme bludný kruh slabého povedomia o nich a pomohli by sme im splniť sny,“ povedal.
V Afrike sa s albínmi často zaobchádza ako s „polovičnými“ ľuďmi, ničí im to sebavedomie, schopnosť presadiť sa v spoločnosti aj v pracovnej oblasti. Albinizmus má aj Mirian Njoh, ktorá pre stav svojej kože trpela najmä ako tínedžerka.
Teraz ho využíva vo svoj prospech. Je stylistka, modelka a fotografka.
„Učím sa, akú mám veľkú moc vďaka tomu, že som iná. Môže to byť vaša najsilnejšia zbraň. Predtým som albinizmus považovala za prekážku, no uvedomila som si, že mi pomáha vyniknúť,“ povedala Njoh.
Cynthia Nixon
Niektorí ju považujú za hovorkyňu pacientov s ochorením rosacea/ružovka. Je typická začervenaním pokožky tváre, rozšírenými cievkami a môže prerásť až do vzniku vyrážok.
Preto si ju mnohí mýlia s akné a ťažko sa diagnostikuje. Herečka Cynthia Nixon v štyridsiatke zistila, že má toto ochorenie. Zlá pleť mala veľký dopad na jej psychickú pohodu.
„Keď naša pleť vyzerá zle, aj my sami sa cítime zle. Z nejakej psychologickej príčiny je čistá bezproblémová pleť pre nás hodnotnejšia. Aj pre mňa je oveľa jednoduchšie existovať na svete, keď moja pleť vyzerá dobre,“ zverila sa hviezda v rozhovore pre Marie Claire.
Nebojí sa však o probléme hovoriť a tým sa rokmi stala neoficiálnou ambasádorkou pacientov s rosaceou.

Souffrant Ralph
Nie sú to len ženy, kto trpí kožnými problémami či nevšednými kožnými prejavmi. Aj mužské sebavedomie občas pre tieto dôvody dostáva na frak.
Newyorský model Souffrant Ralph má ryšavé vlasy a na tvári aj hrudi obrovské množstvo pieh a pigmentových škvŕn.
No aj vďaka tomu vyniká nevšedným vzhľadom a nemožno ho na ulici prehliadnuť. Kariéru modela si vybral sám a svoju pokožku ukazuje na fotografiách aj módnych prehliadkach s pýchou.
Shaun Ross
Je považovaný za prvého mužského modela s albinizmom a založil hnutie #InMySkinIWin (v preklade: vo svojej koži vyhrávam).
Podporuje ním každého, kto sa pre svoj zjav niekedy cítil zranený alebo mal pocit, že nikam nezapadá. Cieľom jeho hnutia nie je zabrániť nenávisti a predsudkom okolia.
Bola by to príliš ťažká úloha. Chce však v ľuďoch, ktorí sú iní, budovať sebadôveru.
Kendall Jenner

Krásna modelka a členka „klanu“ Kardashianových má tiež svoje problémy, ktoré jej občas nabúrajú sebavedomie. Od puberty bojuje s akné. Často sa jej na pleti objavia nepríjemné vyrážky a aj v momentoch, keď sa má postaviť pred desiatky fotografov.
Pozornosť médií voči jej osobe je veľká a všimnú si každé zakopnutie. Niekoľkokrát ju kritizovali za stav jej aknóznej pleti. „Moje sebavedomie to v minulosti ničilo. Keď som sa s ľuďmi rozprávala, nedokázala som sa na nich pozerať.
Cítila som sa ako vyvrheľ a pri rozprávaní som si skrývala rukami tvár. Trvalo mi dlho, kým sa moja sebadôvera vrátila. Musela som si uvedomiť, že akné je pre niektorých súčasť života, no nedefinuje, kým som."
Častým akné trpia aj speváčka Rihanna, Katy Perry, Cameron Diaz či Chrissy Teigen.