Zuzana Knezlová vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Nejaký čas sa živila ako sprievodkyňa v Indonézii, postupne sa však spojila so svojimi priateľmi Oliverom a Veronikou Fodorovcami, ktorí u nás založili koncept hračkárstiev zameraný na takzvané "vnímavé hračky". "Cieľom bolo priniesť niečo kvalitnejšie, nápaditejšie a ekologickejšie," hovorí Zuzana, ktorá sa dnes naplno venuje svetu hračiek.
Minulý rok hlásali médiá, že svet prestal kupovať hračky, lebo najväčšie hračkárske firmy Lego, Hasbro a Mattel v posledných rokoch zaznamenali pokles predaja. Nehovoriac o gigantovi Toys R Us, ktorý zbankrotoval. Je to naozaj také zlé?
Jedným z faktorov môže byť zvýšený dopyt vo videohernom priemysle. Tým druhým je fakt, že správanie zákazníkov sa mení a pri výbere hračiek nepozerajú len na cenu, ale aj na informácie o výrobcovi, krajine výroby. Čoraz viac ich uprednostňuje hračky, ktoré sú trvácne a vyrobené ekologicky s princípmi fair trade.
Zároveň sú kvalitné hračky cenovo vyššie a ak rodič premýšľa, že takú kúpi, tak ich určite kúpi menej. Žijeme v dobe, keď by sa ľudia mali zaoberať tým, ako žiť menej konzumne. Vo vianočnej sezóne ľudia hračky kupovať neprestali, ale čo sa týka zvyšku roka, možno je tam tendencia kupovať trochu menej.
Môže to súvisieť aj so zvyšujúcim sa záujmom detí o technológie? Nechcú už tradičné hračky?
Veľmi záleží na výchove, je to individuálne, ale áno, deti sa prestávajú zaoberať bežnými fyzickými hračkami a hrami, a do rúk sa im dostávajú elektronické hračky. Vnímame, že u detí do takých dvanásť rokov ešte stále prevláda klasická hra, ktorá je žiaľ už v ranom školskom veku často dopĺňaná elektronikou.
O aké hračky je u nás záujem?

Podstatnú časť tvoria licencované hračky s motívmi populárnych postavičiek, ktoré sa vo veľkej väčšine vyrábajú v Ázii.
Ďalej je tu masa lacných, nie veľmi kvalitných hračiek z Číny, o ktorých pôvode sa koncový spotrebiteľ nemá šancu veľa dozvedieť.
Ale nie všetko, čo je Čína, je zlé. Existuje spektrum kvalitných hračiek vyrobených v Ázii, ktoré dbajú o prísnu kontrolu výroby.
Sú to predovšetkým hračky, ktoré vyrábajú firmy s nejakou filozofiou a zodpovednosťou, napríklad sú z trvalo udržateľných zdrojov.
My sa vo firme snažíme pracovať práve s takými dodávateľmi, ktorí spĺňajú tieto kritériá. Sme radi, že ide o firmy, ktoré majú marketing a reklamu produktov nastavené tak, že nepoužívajú psychický nátlak na rodičov a deti, že musia pozbierať všetky hračky.
V móde je dnes drevo či recyklované materiály. Aká je kvalita takýchto hračiek?
Na Slovensku začínajú vyrastať rôzne konceptuálne menšie obchody, ktoré takýto výber majú. Určite to nie je široká masa, ale záujem o takéto pekné veci vzrastá. Drevené hračky majú prírodné antibakteriálne účinky, preto sú obľúbené.
Zároveň je drevo teplý materiál, takže je veľmi príjemný a terapeutický aj pre deti. Nájdu sa, samozrejme, rôzne kvality drevených hračiek a nie každá firma pracuje formou zodpovedného podnikania. Nevyužívajú napríklad na toto určené lesy alebo nevysádzajú nové.

Čo sa týka kvality, na našom trhu je potrebné, aby mali všetky hračky certifikáty spĺňajúce európsku normu a označenie CE. To je možno niekedy aj na škodu pre malých výrobcov, lebo certifikáty sú finančne náročné.
Nie každý môže začať vyrábať niečo, čo sa volá hračka, ale skôr to nazve dekoračný predmet. Ale kvalita sa odráža aj na záručnej dobe. Dnes už existujú firmy, ktoré vyrábajú produkty dokonca s celoživotnou zárukou.
Ako odlíšiť bezpečnú hračku od nebezpečnej, kvalitnú od nekvalitnej?