V roku 411 pred naším letopočtom napísal staroveký dramatik Aristofanes komédiu s názvom Lysistrata. Jej hrdinkami sú Aténčanky, ktoré už dlhé roky očakávajú mier.
Muži však rozpútavajú jednu vojnu za druhou a ženy sa rozhodnú pre rázny protest. Odmietnu mať so svojimi mužmi sex až do chvíle, kým neuzavrú mier.
Bujará komédia ukazuje, že ani pre ženy samotné to nie je jednoduché. Túžia po nehe, láske aj samotnom sexe rovnako ako muži.
Tí majú po pár týždňoch problémy s pozornosťou aj s chôdzou. Grékyne však vo svojom rozhodnutí vytrvajú a vďaka ich protestu zavládne v krajine mier.
Zákon, ktorý uškodí ženám
Takmer o dva a pol tisíca rokov neskôr v piatok 10. mája 2019 sa na sociálnych sieťach herečky a aktivistky za práva žien Alyssy Milano objavila nasledovná výzva:
„Naše reprodukčné práva sú vymazávané. Kým ženy nebudú mať právnu kontrolu nad vlastným telom, jednoducho nemôžeme riskovať tehotenstvo. Pripojte sa a kým nezískame späť našu telesnú autonómiu, nemajte sex. Vyzývam vás na #SexStrike. Pošlite ďalej.“
Loading
...
Výzvu na sexuálny štrajk Milano spustila pre schváleniu kontroverzného zákona, ktorým americký štát Georgia zakazuje lekárom vykonať interrupciu po identifikovaní srdcového tepu plodu.

Ten sa objavuje v piatom, nanajvýš v šiestom týždni tehotenstva, keď mnohé ženy ani nemusia tušiť, že sú tehotné.
Nejde síce o úplný zákaz interrupcií, no vo výsledku pôsobí rovnako.
Aktivisti za ľudské práva volajú na poplach.
V Amerike i vo svetových médiách sa hovorí o porušovaní ženských práv, kriminalizácii slobodného rozhodnutia, ale aj o dôsledkoch, ktoré obmedzovanie a zákaz interrupcií vždy prináša.