Markéta Hrdličková je psychologička, ktorá pracuje v Detskom centre pri Thomayerovej nemocnici v Prahe. Zameriava sa na psychodiagnostiku detských obetí násilia. Okrem nich posledné štyri roky terapeuticky pracuje aj s násilníkmi. Na Slovensko prišla prednášať v rámci seminára, ktorý sa zameriaval na programy pre páchateľov násilia na ženách.
Ako často sa v rámci svojej práce v detskom centre stretávate s obeťami násilia?
Denne. Robím komplexnú detskú diagnostiku, ktorej cieľom je zistiť aktuálny psychický stav dieťaťa. Sledujem, či nemá napríklad posttraumatickú stresovú poruchu. Je to východiskový bod, podľa ktorého potom nastavujeme ďalšiu starostlivosť.
V akom sú obvykle veku?
Sústreďujeme sa na deti do desať rokov, no pracujeme hlavne s malými deťmi, môže sa k nám dostať aj novorodenec, ktorého už napríklad rodič napadol.
Ako sa vyšetruje taký novorodenec?
Vývojovými škálami, stanovujeme úroveň psychomotorického vývoja. Pokiaľ je dieťa v tomto veku obeťou násilia, tak samozrejme spolupracujeme aj s chirurgmi, pediatrami a ďalšími profesiami. Nie je to len psychologická záležitosť.
Štatistiky hovoria, že násilie zažíva každá tretia žena. Aké číslo je to u detí?
Existujú odhady, no mnoho prípadov zostáva neodhalených, takže sú len hrubé. V Česku robí štatistiky Bílý kruh bezpečí, ktorý ročne zverejňuje, koľko žien bolo vystavených násiliu. Predpokladá sa, že sa to v podobnej miere týka aj detí v takýchto rodinách.
Kto k vám vlastne deti vodí a v akom stave prichádzajú? Sú to väčšinou matky, ktoré sú tiež obeťami násilia?

Je to jedna z možností. V rámci nášho centra pracujeme aj s rodinami, v ktorých sa vyskytuje závislosť, či už drogová alebo alkoholová.
Závislosti sú často sprevádzané násilím, sú to skupiny, ktoré sa prekrývajú.
Máme však skúsenosť, že najprv je dôležité riešiť závislosť, až potom sa dá riešiť aj násilie. Ak je niekto drogovo závislý od pervitínu či heroínu, najprv musí ísť na detox. Príchod matiek a detí je väčšinou dobrovoľný, ale môže to byť nariadené aj súdom.
Spomínali ste, že deti diagnostikujete. Predpokladám, že to veľmi závisí od veku, ale nakoľko sú rozhovory s nimi spoľahlivé? Dokážu dobre opísať situáciu?
Ako hovoríte, veľmi záleží na veku dieťaťa a tiež na jeho schopnostiach, pretože k nám prichádza rad detí, ktoré nemajú rozvinuté rečové schopnosti. Sú to deti, ktoré používajú pár slov, dajú dokopy maximálne dvojslovnú vetu.