Ide o jeden z problémov, o ktorom pred tehotenstvom tuší len málokto. Diastáza, teda oddelenie priamych brušných svalov, pritom postihuje až 60 percent žien v šestonedelí a 30 percent žien rok po pôrode.
Sama o sebe nie je bolestivá, preto ju mnoho žien dlho prehliada. Oddelenie svalov v strede tela má však mnohé dôsledky, ktoré následne zhoršujú kvalitu života.
Vedie k nesprávnemu držaniu tela, ktoré sa prejaví najmä v bolestiach krížov, ochabnutom panvovom dne, ktoré môže viesť k inkontinencii a sexuálnym problémom, nesprávnemu fungovaniu bránice, a teda problémom s dýchaním.
V neposlednom rade ovplyvňujú aj vzhľad, pretože ženy s diastázou trápi odstávajúce bruško, ktoré nevedia ovplyvniť zmenou stravovania ani svojpomocným cvičením.
Ako zips na bunde

Hoci sa diastáza môže objaviť aj u mužov či detí, najčastejšie sa spája práve so ženami.
Priame brušné svaly, ktoré zvyčajne obdivujeme pri takzvanom sixpacku, sú v strede spojené líniou pozostávajúcej predovšetkým z kolagénového spojivového tkaniva.
Keďže jej farba je biela, nazýva sa linea alba – biela línia. Tento spoj je síce pevný, no v dôsledku veľkého vnútornému tlaku dokáže povoliť. Deje sa tak napríklad u mužov, ktorí majú v oblasti pupku veľké množstvo tuku, u bábätiek s veľkými bruškami či u ľudí, ktorí vykonávajú náročnú fyzickú prácu.
Najčastejšie však k tomuto uvoľneniu dôjde práve počas tehotenstva. Linea alba by sa totiž dala prirovnať k zipsu bundy alebo gombíkovému zapínaniu na košeli. Je síce pevná, no zároveň schopná rozpojiť sa.