Ona žila v Taliansku a mala malé dieťa. On rozbiehal hudobnú kariéru a študoval v socialistickom Československu.
Delila ich na tie časy nielen ťažko prekonateľná vzdialenosť. Keďže vedenie komunistickej strany nadobudlo pod vplyvom spriateleného Sovietskeho zväzu dojem, že „hranice nie sú korzo“, v ceste stál aj ostnatý drôt. A tiež spoločenské konvencie.
Dvojicu spájala, naopak, nie na sto percent spoľahlivá a na dnešné časy zúfalo pomalá pošta.
Komplikovaná láska k staršej žene
„Musím Ti písať, aby som mal aspoň trochu pocit, bez ktorého by som nemohol asi existovať: že som s Tebou. A práve preto musím aj dostávať listy od Teba,“ píše vtedy 24-ročný Dežo Ursiny svojej o osem rokov staršej láske Eve Rosenbaumovej.

Aj Eva sa podobne ako Dežo pohybovala v umeleckých kruhoch. V 60. rokoch študovala pražskú FAMU, neskôr bratislavskú Vysokú školu múzických umení.
Začínala ako autorka scenárov, v roku 1968 napríklad asistovala režisérovi Jurajovi Jakubiskovi pri natáčaní filmu Dovidenia v pekle, priatelia.
Po zmene pomerov sa Eva v roku 1969 ako 31-ročná odsťahovala a vydala do Talianska. Jej prvé manželstvo bolo krátke, narodila sa jej však dcéra Lucia.
Filmovú a televíznu dramaturgiu študoval na VŠMU o pár ročníkov nižšie aj Dežo Ursiny. Na začiatku 70. rokov mal za sebou niekoľko hudobných projektov a rozbiehal skupinu Provisorium.
Čakanie ako životný program
Ich cesty sa v prvých rokoch normalizácie spojili a zároveň rozdelili. Udržiavali vzťah „na diaľku“. Listy boli ich jediným možným spojením. Dežo ich písal niekoľko každý týždeň, niekedy aj dva za jeden deň.