V mužskom svete je aktuálne najčastejšie skloňovaným trendom v oblasti „krásy“ dlhá brada. Spája sa najmä s ľuďmi, ktorí sa radia do skupiny hipsterov. Nie je však typická len pre túto minoritu.
Keď sa muž rozhodne, že si nechá narásť dlhšiu bradu či fúzy, možno si to na začiatku neuvedomuje, ale s dlhším porastom na tvári prichádza aj viac starostí.
Najmä vtedy, ak ju chce mať udržiavanú a nie len „divoko“ rastúcu a ponechanú vlastnému osudu.
Dlhá brada môže vyzerať na mužoch veľmi príťažlivo, no najmä v prípade, ak sa o ňu starajú.
Je to rovnaký princíp ako pri vlasoch, či už ide o mužov alebo o ženy. A prečo o tom píšeme v našom ženskom magazíne? Pretože na vzhľad mužov a rovnako aj na to, ako sa o seba budú starať, majú často vplyv aj ženy.
Hladko oholení prenášači
Na tom, ako sa váš partner stará o bradu či fúzy, by vám malo záležať aj z hygienických dôvodov.

Podľa niektorých kritikov sa totiž v bradách môžu nachádzať rôzne nechcené látky, zvyšky jedla či nebezpečné baktérie. Vedci však verejnosť čiastočne upokojili a aj keď je hygiena nutná, nejde o otázku života a smrti. V istej americkej nemocnici zapojili do experimentu 408 nemocničných zamestnancov.
Chceli zistiť, či brady a fúzy nie sú zodpovedné za prenášanie infekcií v nemocnici.
Svoje zistenia uverejnili v Journal of Hospital Infection. Zistili, že viac baktérií prenášajú hladko oholení muži a brada pomáha skôr vytvárať bariéru pred niektorými nebezpečnými mikroorganizmami.
Problém však môže nastať, keď sa vlastníci brady o svoje ochlpenie dostatočne nestarajú a neumývajú ho. Ako by teda mala takáto starostlivosť vyzerať?
Umývanie
Aj keď sa to javí ako banalita, niektorí muži naozaj opomínajú umývanie brady. To je však dôležité, aby sa odstránili všetky mikroorganizmy, ktoré tam nemajú čo robiť.
Umývanie brady by malo byť rovnako časté ako umývanie vlasov. Aj pod ochlpenie brady sa dostáva pot a iné nečistoty, ktoré je potrebné odstrániť.
Na trhu sú k dispozícii dokonca špeciálne šampóny na bradu, ktoré by mali byť jemnejšie a chĺpok tak nenamáhali, no postačí aj šetrný šampón na vlasy a následná starostlivosť.
Olej na bradu

Vlasy bežne ošetrujeme kondicionérmi, maskami, olejmi. Ale čo mužská brada? Chĺpky na nej sú hrubšie ako vlasy, podliehajú lámaniu a počas bežného dňa sú vystavené nečistotám.
Pôvodne pekná upravená brada tak stráca lesk aj žiadaný tvar. Dobrým pomocníkom pre regeneráciu je olej. Je to jeden z mála produktov, na ktoré by mali muži s bradou zamerať pozornosť.
Hydratuje a zároveň dodáva brade lesk. Kľúč je len v tom naniesť správne množstvo, aby sa brada aj pokožka pod ňou zbytočne nezamastila.
Radšej začnite s menším množstvom, v prípade núdze môžete vždy pár kvapiek pridať. Olej je potrebné aplikovať na bradu hneď po umývaní, pretože vlasové kutikuly sú ešte stále vplyvom tepla pootvorené a čakajú na vyživenie.

Sušenie
Aj keď sa niekomu môže zdať neprirodzené sušiť si bradu fénom, môže to pomôcť. Mužské brady sú zvyčajne husté a tvrdšie, preto trvá dlhší čas, kým vyschnú.
Vlhké a teplé prostredie sa stáva ideálnym pre tvorbu baktérií a tomu je lepšie sa vyhnúť. Na pomoc prichádza fén, ktorý vysuší najnedostupnejšie miesta. S teplom sa to neodporúča preháňať, aby sa chĺpky nadmerne nevysušili. Po sušení je ideálne aplikovať vyživujúci olej.
Popri sušení sa brada môže prečesávať. Česanie patrí k rovnako dôležitým formám starostlivosti o bradu. Už len tento samotný úkon dokáže zmeniť jej vzhľad k lepšiemu a navrátiť jej príjemný, upravený vzhľad.
Zamedzí sa tým zapletaniu chĺpkov, ich lámaniu a štiepeniu. Ak sú chĺpky priveľmi zamotané, bradu treba česať až po nanesení ošetrujúceho oleja.
Holenie

K úprave brady prislúcha aj holenie zarastených miest. Rovnako ako v prípade holenia ženských chĺpkov, aj v prípade mužskej brady sa odporúča holenie v smere rastu chĺpkov, ktoré natoľko nedráždi pokožku.
Správnemu holeniu pomôže aj kvalitná a dostatočne ostrá žiletka. Nedochádza tak k vytváraniu drobných rán, ktoré sa môžu zapáliť a zaniesť baktériami.
Najúčinnejšie, aj keď zo začiatku komplikované, je holenie brady britvou. Ak sa na to muži necítia, obrátiť sa môžu na profesionálnych holičov a tzv. barbiersky salón, ktorých vzniká v slovenských mestách čoraz viac.
Barbier, profesionálny holič, mužom poradí, ako sa starať o pokožku tváre, bradu, ale i vlasy. Okrem toho je pravidelná návšteva takéhoto miesta pre mužov skvelým spôsobom, ako si bradu udržať čo najpríťažlivejšiu a získať mnohé cenné rady.