Keď sa povie dovolenka, obyčajný Slovák si pod týmto pojmom predstaví oddych, relax. Ten však môže mať rôzne podoby.
„Väčšina si oddych spája s pobytom pri mori, ideálne v hotelových komplexoch, blízko pláže. Najčastejšie ide o pobyt pri Stredozemnom či Jadranskom mori. Ísť za morom je naša prirodzená túžba, keďže ho v našej krajine nemáme,“ hovorí skúsený cestovateľ Jozef Terem, ktorý precestoval množstvo tradičných aj menej všedných destinácií.
Tvorí sa podľa neho aj menšinová skupina, ktorej počet sa postupom času zvyšuje. Ide o ľudí, ktorí túžia oddychovať aktívne a okrem mora, opaľovania a kúpania sa uvítajú na dovolenke viac pohybu a rôznorodých aktivít.
Každý má iný spôsob

Takíto cestovatelia vyhľadávajú dovolenky aj na horách alebo kombinované, v krajinách, ktoré majú more a zároveň sa v nich môžu vydať za športom a do prírody.
„Sem patria mladí ľudia, ale už aj rodiny či staršie generácie. Ďalšou skupinou sú mladí cestovatelia, tzv. backpackeri, ktorí cestujú po svete a spoznávajú krajiny, ktoré sú pre našinca ešte stále exotické a vzdialené,“ vymenúva Jozef Terem.
Dovolenku a oddych si predstavuje ako súhrn aktivít, ktoré vyvolávajú v človeku pocit pohody, pomôžu mu vypnúť, oddýchnuť si od bežných starostí a cítiť sa jednoducho psychicky dobre.
„Na dovolenke chcem nasávať novú atmosféru, dokázať sa zresetovať a prísť domov nabitý novou energiou. Je však individuálne, ako k tomu jednotlivci dospejú. U každého funguje iný spôsob,“ uznáva cestovateľ.
Niekomu stačí pasívny oddych, iní ľudia potrebujú zážitky.
Pozitívnou správou je, že aj v bežne navštevovaných tradičných destináciách možno objavovať nové podnety a dobrodružstvá a na druhej strane objavovať krajiny, ktoré nezruinujú váš letný dovolenkový rozpočet, a pritom príjemne prekvapia. Ktoré to sú?
Tradičné miesta inak

K obľúbeným destináciám, ktoré slovenskí turisti vyhľadávajú, patria krajiny ako Chorvátsko, Malorka, Tenerife, Španielsko, Grécko, Taliansko, Tunis, Egypt či Turecko.
„Aj v týchto krajinách sa dá dovolenkovať aktívne. Netreba len trčať pri mori. Cestovné kancelárie svojim klientom ponúkajú rôzne fakultatívne výlety, na ktoré sa vyberiete s kopou ďalších ľudí. Je to globálny turizmus, niekomu vyhovuje, niekoho skôr unavuje.
Napríklad Chorvártsko má nádherné hory. Príkladom je pohorie Biokovo nad Makarskou riviérou. Na najvyššom pohorí v Dalmácii sa dá chodiť na idylickú turistiku, pešiu aj bicyklom.
Po turistických chodníkoch s horskými chatami sa tu dá vyšliapať na najvyšší vrch Sveti Jure (1762 m n. m.) a cestou si užívať nádherné panorámy,“ opisuje známy dobrodruh.

Pre turistov je príjemným prekvapením aj Malorka. Aj keď ju vyhľadávajú najmä mladí ľudia z Nemecka či Anglicka, ktorí sa sem chodia zabávať a prehýriť letné noci, ostrov možno považovať aj za outdoorový raj.
„Turisti tu nájdu cyklotrasy, krásne hory, možnosti na potápanie. K tomu všetkému sa sem možno dostať vďaka lacným letom,“ hovorí Jozef Terem.

Smer sever
Väčšina dovolenkárov v lete smeruje intuitívne na juh k Stredozemnému moru. Oplatí sa však vydať aj opačným smerom, na sever.
Ako vhodný tip ponúka Jozef Terem krajiny ako Litva, Lotyšsko a Estónsko. Sú to očarujúce krajiny, plné historických pamiatok, približne rovnako dostupné ako Chorvátsko či sever Talianska.
„Ponúkajú piesočnaté pláže, v lete je tam príjemná teplota okolo 30 stupňov, čo z nich robí ideálne miesta na plnohodnotnú letnú dovolenku,“ opisuje cestovateľ z Dobrodruh.sk.
Ceny pre letných dovolenkárov sú tu z jeho pohľadu lepšie ako v krajinách Stredomoria.

„Pobaltské krajiny nie sú lacné, vo všeobecnosti sú tam ceny vyššie ako na Slovensku, najmä v Estónsku. No v porovnaní s klasickými dovolenkovými destináciami ako Španielsko, Taliansko, Chorvátsko sú tam ceny priaznivé,“ dopĺňa.

Pobaltie je pre našincov stále zaznávané, pretože to boli republiky bývalého Sovietskeho zväzu.
„Obyčajný človek si nevie predstaviť, čo by tam robil a čo je tam pekné. Litva, Lotyšsko aj Estónsko sú však na úplne inej úrovni. Hlavné mesto Estónska Tallinn je krásne, premáva z neho trajekt do Helsínk, kam si môžete urobiť výlet. Riga, hlavné mesto Lotyšska, má stredoveké centrum s množstvom katedrál a historických uličiek a skvelú atmosféru. Vilnius, hlavné mesto Litvy je rovnako očarujúce,“ hovorí Terem.
V Litve je takisto polostrov Kurska kosa, ktorý vďaka svojej jedinečnosti patrí do zoznamu UNESCO. Nájdete tu piesočné duny pripomínajúce prostredie Sahary.
Krajiny plné prekvapení
Tunis a Egypt sú stále miestami, kam ľudia chodia za pobytom na pláži. Pohybovať sa mimo rezortu je problematickejšie, skôr pre skúsenejších cestovateľov a dobrodruhov. Iná situácia je v Maroku.
Krajina je oveľa dostupnejšia, pretože tam dnes lietajú nízkonákladové spoločnosti, dokonca aj z Bratislavy. Ešte stále však nie je bežnou komerčnou destináciou.
Dá sa tam však odcestovať individuálne, bez pomoci cestovných kancelárií a za menej finančných prostriedkov. Chodia sem ľudia, ktorí až tak netúžia po mori, no chcú spoznávať exotiku, pamiatky a africký „orient“. K najzaujímavejším miestam, ktoré sa oplatí navštíviť, patrí mesto Marrákeš.
Podľa Jozefa Terema ožíva aj Bulharsko. Nielen vďaka prímorským centrám, ale aj vďaka svojmu vnútrozemiu.
„Zaujímavé sú hory Rila a Pirin. Obľúbené je krásne mesto Veliko Tarnovo, ktoré je vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu a patrí k najkrajším mestám v krajine. Ak sa rozhodnete ísť do Bulharska autom na vlastnú päsť, odporúčam roadtrip cez Rumunsko a Bulharsko."
Rumunsko je samostatná kapitola. "Je tu obrovské množstvo starých miest ako Sibiu, Brašov, Sighisoara, sú tu stredoveké hrady, nádherné hory. Rumunsko má aj pomerne dobre vybudovanú turistickú infraštruktúru. Cesty ešte na takej úrovni nie sú, no to vôbec neprekáža. Krajina zažíva silný turistický rozmach,“ vychvaľuje netradičnú destináciu slovenský cestovateľ.
Ďalej sú tu krajiny, ktoré u nás majú nejasný imidž. Ľudia si nevedia predstaviť, čo by tam robili. Patrí k ním napríklad Gruzínsko.
„Momentálne začína byť pre turistov zaujímavejšie, ako v minulosti, dostanú sa sem vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam. Má aj more, je tam teplo, príťažlivé je novovystavané prímorské centrum Batumi. Dá sa tu užiť plnohodnotná dovolenka,“ hovorí Jozef Terem a dopĺňa:
„Vo vnútrozemí nájdete nádherné hory Kaukazu, krásne mesto Tbilisi, rodné mesto Stalina - Gori, kúpeľné mesto Borjomi, odkiaľ pochádza aj minerálna voda. Môžete navštíviť historickú provinciu Svanetije, ktorá bola ešte pred pár rokmi nedostupná a v súčasnosti tu vzniklo perfektné turistické zázemie, kde sa v zime možno aj lyžovať. K pozitívnemu dojmu z krajiny prispievajú aj pohostinní ľudia.“